Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 1853
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sprzątaj po psie!

Wiadomości: REGION, Jedlina-Zdrój
Wtorek, 17 marca 2020, 6:30
Aktualizacja: Środa, 18 marca 2020, 8:15
Autor: red.
Fot. red.
Rada Miasta Jedlina–Zdrój dnia 30 stycznia 2020 podjęła Uchwałę nr XV/98/2020, która dotyczy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jedlina–Zdrój. Wśród punktów dotyczących między innymi gospodarki odpadami jest też ważny punkt dotyczący obowiązków jakie mają osoby posiadające zwierzęta domowe.

Obowiązki nałożone na właścicieli zwierząt domowych, głównie psów, mają na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla innych ludzi oraz przed zanieczyszczeniem przez psy terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy:

- utrzymywanie ich w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia sanitarnego i zagrożenia bezpieczeństwa osób trzecich, a także, aby nie powodowały szkód i uciążliwości dla otoczenia

- zabezpieczenie nieruchomości, na której przebywa zwierzę domowe w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się zwierzęcia poza jej obszar, przy czym punkt ten nie dotyczy kotów

- natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń, w szczególności odchodów, pozostawionych przez zwierzęta domowe w miejscach publicznych, poprzez umieszczenie ich w odpowiednich opakowaniach oraz pozbycie się w sposób przewidziany dla odpadów komunalnych

Zgodnie z Uchwałą w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku zwierzęta domowe, a w szczególności psy, mogą przebywać wyłącznie pod nadzorem osoby, która jest zdolna do sprawowania kontroli nad zachowaniem się zwierzęcia, z uwzględnieniem zasady, że psy należące do ras uznawanych za agresywne należy prowadzić w kagańcu. Każdy właściciel nieruchomości, po której pies porusza się swobodnie, zobowiązany jest zabezpieczyć nieruchomość w taki sposób, aby zapobiec możliwości wydostania się psa poza jej granice oraz umieścić w widocznym miejscu, wykonaną z trwałego materiału, tabliczkę ostrzegawczą z napisem "UWAGA PIES" lub o podobnej treści. Należy podkreślić, że nie stosowanie się do powyższych zasad może skutkować nałożeniem na właściciela zwierzęcia kary finansowej.

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 17-03-2020 6:58
to jest walka z wiatrakami
~ksiegowy 17-03-2020 14:30
do: ~ (6:58)
Sraluchy powodują zagrożenie epidemiologiczne. Podwyższyć kary i kontrolę !
~Drzewko Prawdy 18-03-2020 8:29
do: ~ (6:58)
Psie łajno stanowi doskonałą pożywkę dla wirusów , patogenów i bakterii. Bo pies liżąc się czy coś w mieszkaniu chorego właściciela skutecznie eksportuje w postaci łajna na trawniku na zewnątrz. Ludzie postronni wchodząc w psie kupy roznoszą to dalej i dalej...Apeluję do właścicieli psów o rozsądek!
~;-p 17-03-2020 11:41
Psie g... na trawniku rozłoży się w kilka dni, a jak jest mokro - wystarczy doba. Będzie z niego doskonały, naturalny nawóz. To samo psie g... zawinięte w folię będzie kisiło się i gniło długie miesiące razem z opakowaniem - zakładając, że woreczek jest "eko" i ulega biodegradacji po tych kilku miesiącach. Bo jeśli nie jest "eko" - będzie się kisiło latami... Oczywiście taki woreczek trzeba jeszcze wyprodukować, poświęcając na to stosowny nakład surowców, sił i środków. Nakładanie bzdurnych obowiązków dotyczących "sprzątania" po zwierzętach ma tyle wspólnego z ekologią i utrzymaniem porządku, co wylewanie szamba wprost do rzeki, by nie nabijać licznika nieczystości w oczyszczalni, bo to psuje statystyki czystości... STOP DLA DURNYCH POMYSŁÓW, trzeba mieć nadzieję, że Wojewoda tą uchwałę odpali w kosmos!
~Gohciu 17-03-2020 12:03
Przecież nie chodzi o odchody na trawniku, pal licho dzieci i spacerujących, tylko o zanieczyszczanie chodników, schodów etc. A z takich miejsc, opiekun psa powinien usunąć te (niejednokrotnie spore) fury "nawozu"...
~;-p 17-03-2020 15:41
do: ~Gohciu (12:03)
Zgadzam się, że jak pies narobi centralnie na chodniku, to należy oczekiwać, by to zostało posprzątane. Tyle tylko, że uchwała nic o tym nie mówi, bo zapisano w niej wszystkie miejsca publiczne, czyli także trawniki, łączki, skwery, parki itp. To jest właśnie ta durnota, bo wystarczyłoby wymagać, by g... z chodnika przenieść np. patykiem na trawnik, gdzie jest jego naturalne miejsce, a nie żądać, by je pakować w woreczki foliowe!
~Moherowy Pisior 17-03-2020 13:04
Od utrzymania porządku jest Straż Miejska. Za nasze pieniądze żyją, a sprzątać im się nie chce.
~bravo 17-03-2020 13:14
Brawo, już dawno powinien być ustawowy obowiązek dla ''psiarzy'' w całym kraju, analizować monitoring i karač, karać
~koń który mówi 17-03-2020 13:56
Czy rozporządzenie dotyczy również koni ? One raczej nie są zwierzętami domowymi, a nierzadko widać jeźdźców na koniach w plenerze na terenach miejskich. Podobnie jest z kucami do wożenia dzieci, które czasami widać na festynach.
~RP 17-03-2020 17:37
poczytajcie dobrze jakie choroby a psich gówien zagrażają ludziom, jestem za karaniem ,,psiarzy,,
~Moherowy Pisior 17-03-2020 17:58
Dobrze że zarządzenie nie dotyczy kotów. Strażnicy będą mieli mniej pracy. Koty to czyste zwierzęta, swoje odchody zakopują w piaskownicach. Wystarczy nie wyprowadzać tam małych ludzi.
~Astro 17-03-2020 23:16
Bardziej od kup drażni mnie widok porozrzucanych po trawnikach i w krzakach pustych butelek po małpkach które nie wsiąkną w ziemię.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group