Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4476
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Sprzątanie grobów niemieckich w Czarnym Borze

Wtorek, 10 maja 2011, 10:56
Aktualizacja: Czwartek, 5 lutego 2015, 8:09
Autor: PAW
REGION, Czarny Bór: Sprzątanie grobów niemieckich w Czarnym Borze
Fot. PAW
Cmentarz, który znajduje się w Czarnym Borze, jest cmentarzem komunalnym, a jego dużą część stanowią groby przedwojenne.

Niestety, w wyniku wieloletnich zaniedbań są one bardzo zniszczone, zarośnięte przez krzewy, bluszcz. Wójt Gminy Adam Górecki postanowił uporządkować tę zaniedbaną część cmentarza. Prace rozpoczną się od wycięcia rosnących tam krzewów, usunięcia starych liści i traw. Kolejnym etapem, przy pomocy wolontariuszy, będzie oczyszczenie starych nagrobków. Niestety, ich stan jest bardzo zły, wykonane są one przede wszystkim z piaskowca. Czas zatarł też część liter na żeliwnych krzyżach i odnowienie ich nie wchodzi w grę, ponieważ jest to materiał bardzo kruchy i mógłby nie wytrzymać prac renowatorskich.

- Nie może być tak, że odwiedzając groby swoich bliskich przechodzimy obok zarośniętych chaszczów, spod których wystają zniszczone części starych nagrobków. Cmentarz to miejsce święte, na którym spoczywają w grobach doczesne szczątki naszych krewnych zmarłych. To dobry zwyczaj, by właśnie tu na cmentarzu szukać uspokojenia i wytchnienia w zawierusze tego świata, w codzienności zajęć. Sprzątanie zapomnianych i zaniedbanych miejsc spoczynku jest objawem społecznej troski i zwykłym odruchem. Sprzątanie i przywracanie do porządku „bezimiennych” pojedynczych grobów wydaje się czymś oczywistym i na miarę możliwości każdego z nas - twierdzi Adam Górecki

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group