Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 4410
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Zagórze Śl.: Średniowieczna muzyka na Zamku Grodno

Poniedziałek, 24 października 2016, 6:49
Aktualizacja: 14:48
Autor: Robert Bajek
REGION, Zagórze Śl.: Średniowieczna muzyka na Zamku Grodno
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na terenie Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim zorganizowano Festiwal Muzyki Średniowiecznej. W ramach Festiwalu odbyły się trzy koncerty, podczas których rozbrzmiała prawdziwa średniowieczna muzyka.

- Jest to kolejna edycja wydarzeń kulturalnych w Powiecie Wałbrzyskim. Będziemy dzisiaj za pomocą muzyki wracali do epoki średniowiecza. Klimat, muzyka oraz otoczenie są spójne. Jesteśmy w przepięknym miejscu, na Zamku Grodno, który jest główną atrakcją Powiatu Wałbrzyskiego. Dzisiejszy Festiwal to pokazanie czegoś nowego, czegoś, czego nie spotykamy na co dzień. Trzeba promować Powiat Wałbrzyski przez takie imprezy, które będą przyciągać mieszkańców i turystów w określone zakątki powiatu - powiedział Krzysztof Kwiatkowski - wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego.

W Festiwalu udział wzięły trzy zespoły:

Zespół RODERYK, prezentujący muzykę folkową i etniczną, inspirowaną kulturą wschodu, kulturą celtycką, oraz kulturą bałkańską i słowiańską. W skład zespołu wchodzą: Agnieszka Bączkowska - śpiew, skrzypce, Tomasz Tomasik - śpiew, gitara i mandolina, Mariusz Rodziewicz - śpiew, gitara, flet, inicjator powstania grupy, Dawid Leszczyk - instrumenty perkusyjne, Adrian Nejman - śpiew, bas i Katarzyna Krajewska - wiolonczela.

Zespół muzyki dawnej ViatoreS, który tworzy grupa rekonstruktorów historycznych, związanych z Polskim Ruchem Rycerskim. Zespół prezentuje muzykę dawną, pochodzącą z różnych epok i miejsc Europy i świata. W skład zespołu wchodzą: Marcin "Odrin" Twarowski - wokal, symphonia, Anna Jędrzejczak - wokal, flet, Michael Exl - wokal, skrzypce, gitara, Michał "Komtur" Filipecki - bęben i akompaniament, oraz Camille Kościelska - wokal.

Zespół TRYZNA, prezentujący muzykę średniowiecznej Europy Północnej i Zachodniej. Co ciekawe grupa zajmuje się również badaniami średniowiecznych manuskryptów i ikonografii w poszukiwaniu muzycznych zabytków a także rekonstrukcją dawnych, zabytkowych instrumentów. W skład zespołu wchodzą: Anton Korolev, Dominik Widerski, Michał Jakubowski, Małgorzata Mycek, Michał Matynia, Paweł Iwaszkiewicz, Krzysztof Radew i Tomek Biela.

Podczas Festiwalu Muzyki Średniowiecznej oprócz niezwykłych koncertów nie zabrakło też ogniska, średniowiecznych tańców, pieczonych ziemniaków i gorących napojów dla gości przybyłych do Zamku Grodno. Impreza została zorganizowana w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury 2016.

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group