Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 2918
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Zagórze Śl.: Środki z ZIT AW na renowację Zamku Grodno

Czwartek, 29 września 2016, 7:16
Autor: Robert Bajek
REGION, Zagórze Śl.: Środki z ZIT AW na renowację Zamku Grodno
Fot. Robert Bajek
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim będzie poddany dalszej renowacji, dzięki dotacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej, którą na ten cel pozyskała Gmina Walim.

Projekt Gminy Walim nosił nazwę “Średniowieczny Zamek Grodno jako Centrum działalności kulturalnej i turystycznej – Przebudowa elementów Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim: budynek bramny, budynek łącznika oraz remont baszty obronnej”. Całkowita wartość tego projektu to kwota przeszło 2 milionów 160 tysięcy złotych. Wartość dofinansowania wyniosła 1 milion 360 tysięcy złotych. Środki zostały przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 dla ZIT AW.

- Złożyliśmy wniosek do ZIT AW. W tej chwili otrzymaliśmy potwierdzenie, że dostaniemy dofinansowanie na remont Zamku Grodno. W ramach projektu zrealizujemy chyba najważniejsze w chwili obecnej zadanie dla zamku - kanalizację. To zamek średniowieczny, który do tej pory nie miał kanalizacji. W budynku bramnym będą pokoje gościnne, co w połączeniu z wcześniejszymi inwestycjami, czyli remontem zamku da nam możliwość poszerzenia oferty turystycznej. To jest pierwsze działanie w zamku w kierunku turystyki. Do tej pory wszystkie nasze działania polegały raczej na ratowaniu zamku, poprawie sytuacji technicznej obiektu. Gmina Walim wydała na ten cel 5 milionów złotych. Po raz pierwszy mamy inwestycję w turystykę. Atrakcyjność zamku znacznie się zwiększy - powiedział Adam Hausman, wójt Gminy Walim.

W ramach projektu przebudowany zostanie budynek bramny, budynek łącznika i baszta obronna, ponieważ w chwili obecnej obiekty te nie są w zasadzie ani użytkowane, ani udostępnione do zwiedzania, a głównym celem całego projektu jest właśnie zwiększenie dostępności Zamku Grodno dla turystów i lokalnej społeczności oraz ochrona dziedzictwa kulturowego, poprzez przebudowę budynków zamkowych oraz zwiększenie oferty kulturalnej Zamku Grodno. W ramach projektu zostanie też zakupiony sprzęt multimedialny, pozwalający na przybliżanie zwiedzającym historii obiektu w nowoczesny, niekonwencjonalny sposób. Warto również zwrócić uwagę, że w związku z renowacją na terenie zamku powstanie instalacja sanitarna z przepompownią.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group