Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 7732
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Stanisław Grędziński kolejnym "Zasłużonym dla Miasta Wałbrzycha"

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 6:40
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Stanisław Grędziński kolejnym "Zasłużonym dla Miasta Wałbrzycha"
Stanisław Grędziński (pierwszy z prawej)
Fot. archiwum
Taką decyzje podczas ostatniej sesji podjęła rada miasta. Wszyscy obecni w sali obrad radni zagłosowali za tym projektem.

Stanisław Grędziński (urodzony 19 października 1945 roku w Ostrzycy, gmina Izbica) - polski lekkoatleta, były zawodnik Górnika Wałbrzych i Śląska Wrocław, dwukrotny mistrz Polski, mistrz Europy, olimpijczyk. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (mgr inż. budownictwa).

Specjalista biegów na 400 metrów i przez płotki na tym samym dystansie. W roku 1966, wychowanek klubu Górnik Wałbrzych, Stanisław Grędziński z dwóch ważnych powodów zapisał się w historii klubu i Wałbrzycha. Podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie zdobył dwa złote medale: w biegu indywidualnym na 400 metrów oraz w sztafecie 4x400 metrów. Razem z wałbrzyszaninem złotą sztafetę tworzyli: Jan Werner, Edmund Borowski i Andrzej Badeński. W tym samym roku Grędziński wywalczył również Mistrzostwo
Polski na swym koronnym dystansie. W 1968 roku został olimpijczykiem i w Meksyku wraz ze sztafetą (w tym samym składzie co w Budapeszcie) został sklasyfikowany na 4 pozycji w biegu 4x 400 metrów. Zawodnicy uzyskali wówczas ten sam wynik co reprezentacja RFN jednocześnie pobijając rekord Polski (czas 3:00,5).

Rok później wystartował na Mistrzostwach Europy w Atenach i osiągnął swój najlepszy wynik w karierze na 400 metrów pokonując ten dystans w czasie 45,83 s. Dało mu to brązowy medal na otwartym stadionie. Stanisław Grędziński był też srebrnym medalistą halowych Mistrzostw Europy w Wiedniu w 1970 roku w sztafecie 4 x 2 okrążenia (z Janem Balachowskim, Janem Wernerem i Andrzejem Badeńskim). Był też rekordzistą Polski na nietypowym dystansie 200 m przez płotki (23,6 s.,24 lipca 1965 r. w Spale).

Stanisław Grędziński po zakończeniu kariery zawodniczej został działaczem sportowym. Na początku lat 90. lekkoatletyka została wyodrębniona z wielosekcyjnego klubu, jakim był Górnik Wałbrzych, co zapoczątkowało problemy z dotowaniem tej dyscypliny. Stanisław Grędziński podjął się ratowania bogatego dorobku sekcji lekkoatletycznej jako trener i prezes Jednosekcyjnego Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Górnik Wałbrzych. Wraz ze współpracownikami przywrócił sukcesy sekcji opierając się na treningu młodzieży.

Stanisław Grędziński był również wiceprezesem Ludowych Zespołów Sportowych Ziemi Wałbrzyskiej oraz działał w strukturach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a obecnie jest członkiem Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.

Ponadto, Stanisław Grędziński posiada tytuł magistra inżyniera, który uzyskał w 1971 roku na Wydziale Budownictwa Lądowego na Politechnice Wrocławskiej. Dzięki temu nadzorował budowę wielu obiektów w Wałbrzychu i okolicach . Do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim modernizację w 2008 roku Hali Lekkoatletycznej w dzielnicy Nowe Miasto (tzw. pomnik Grędzińskiego) ale także inne obiekty takie jak: Hala Wałbrzyskich Mistrzów, Wałbrzyskie Centrum Sportowo-Rekreacyjne Aqua - Zdrój oraz obiekty w Świebodzicach, Głuszycy, Boguszowie Gorcach czy Marcinowicach.

Stanisław Grędziński podczas swojej kariery i działalności sportowej został wielokrotnie nagrodzony najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Są to m.in. Złoty Krzyż Zasługi przyznawany przez Prezydenta RP; brązowa, srebrna i złota odznaka "Za Zasługi dla Sportu” przyznawana przez Ministra Sportu; brązowa, dwukrotnie srebrna i złota odznaka "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" (przyznawana do 1996 roku); złota odznaka "Zasłużony Dla Dolnego Śląska".

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group