Poniedziałek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 2219
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stanisław Michalik opowiadał o historii regionu

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 9 września 2012, 12:14
Aktualizacja: 12:15
Autor: PAW
Fot. PAW
Pracownia Regionalna Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu zainaugurowała nowy cykl spotkań zatytułowany „Spotkania z Regionem”. Pierwszym gościem był Stanisław Michalik.

Stanisław Michalik jest autorem książek o Walimiu, Jedlinie Zdroju i Głuszycy. Jest również laureatem konkursu „Blog Day 2011” w kategorii „Miasto-Region”.

Spotkania w ramach cyklu „Spotkania z Regionem” mają na celu promowanie naszego regionu i kultury. Ludzie, którzy będą zapraszani przez Pracownię Regionalną, tworzą kształt naszego regionu. Inicjatorom przedsięwzięcia chodzi o to, by mieszkańcy Wałbrzycha i okolic mogli poznać bliżej te osoby, które bardzo często mają do przekazania wiele ciekawych informacji.
- Na emeryturze znalazłem czas, by zapisać to, co wiem o historii regionu – mówi Stanisław Michalik. – Pozwala mi to realizować własne zainteresowania. Historia Głuszycy i okolicznych miejscowości jest mi szczególnie bliska, bowiem mieszkam tu od ponad 50 lat.

Podczas spotkania Stanisław Michalik mówił o tych terenach w kontekście wydarzeń z II wojny światowej. Odniósł się m.in. do kwestii budowanej kwatery, która miała być (tak przynajmniej uważa część historyków i badaczy) kwaterą dla Adolfa Hitlera.
- Coraz częściej badacze opowiadają się za hipotezą mówiącą o wielkim kompleksie militarnym, który miał powstać na naszym terenie, ale jeszcze jest wiele tajemnic do odkrycia związanych z tym przedsięwzięciem Niemców – mówi Michalik.

W jednej z książek autorstwa Stanisława Michalika zatytułowanej „Głuszycie kontemplacje” są rozdziały poświecone legendzie o kwaterze Hitlera. Są też rozdziały o Osówce, która obecnie stanowi jedno z ważniejszych miejsc turystycznych w naszym regionie.
- Jestem też autorem książki „Niezwykłości Osówki”, która została wydana w 2005 roku – mówi Michalik. – W latach 1994-1998 byłem burmistrzem Głuszycy i wówczas zrobiliśmy bardzo wiele, by to miejsce odkryć dla turystów.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~jaro 10-09-2012 7:03
Bardzo ciekawa inicjatywa.Częściej i więcej.
~Jurgen 11-09-2012 9:57
Tak bardzo ciekawa z małymi poprawkami. Po pierwsze. Cokolwiek miało wtedy tu powstać to nie jak ktoś napisał "na naszym terenie" tylko na tym terenie gdyż od zarania ten teren należał do Niemiec z maleńkimi wyjątkami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group