Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 1809
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Stara Kopalnia” na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego?

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 3 grudnia 2010, 8:14
Aktualizacja: 8:15
Autor: Iwona Ziółkowska
Fot. red
W Zamku Książ odbyła się Międzynarodowa Konferencja zorganizowana w ramach „Rewitalizacji obiektów i terenów poprzemysłowych ze szczególnym uwzględnieniem adaptacji obiektów poprzemysłowych na obiekty kultury”.

Mięliśmy okazję gościć Jonathana Lloyd’a , który jest przedstawicielem stowarzyszenia ERIH – Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jego staraniem i staraniem kopalni w Zabrzu, „Kopalnia Guido” stała się punktem kotwicznym na tym szlaku. Celem jest, aby „Stara Kopalnia” również mogła się na tym szlaku znaleźć. Przedstawiciel „Kopalni Guido”, Tomasz Bugaj, mówił o praktycznych aspektach i korzyściach uczestniczenia w stowarzyszeniu ERIH.

Prezydent Piotr Kruczkowski przedstawił projekt organizacji „Starej Kopalni” jako Parku Wielokulturowego.
- Park będzie skupiał na terenie kopalni szereg różnych instytucji kultury. Oprócz ochrony i udostępniania świadectw historii wałbrzyskiego górnictwa, prezentował będzie wielokulturowy charakter regionu wałbrzyskiego, gdzie mieszały się wpływy niemieckie, polskie, czeskie, a także greckie, żydowskie oraz francuskie. Na terenie „Starej Kopalni” będą mieć siedzibę stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe. Muzeum Przemysłu i Techniki zostanie znacząco rozbudowane. Powstaną ekspozycje multimedialne, sale projekcyjne, ale przede wszystkim – na bazie zachowanych wyrobisk i chodników – stworzona zostanie podziemna trasa turystyczna, prezentująca technologie wydobycia i transportu podziemnego węgla kamiennego – mówi Kruczkowski.

Ponadto przestrzenie wystawiennicze zostaną uzupełnione o Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, gdzie swoje miejsce znajdą m.in. pracownie artystyczne, biblioteka, zaplecze socjalne. Powstaną także powierzchnie ekspozycyjne przeznaczone na wystawy czasowe związane z profilem działalności Parku Wielokulturowego. W łaźni górniczej, w której pozostały oryginalne ubrania robocze ostatnich górników zlikwidowanej kopalni, powstanie przestrzeń dla awangardowych przedstawień teatralnych, działań i prezentacji artystycznych. Część przyległych pomieszczeń tzw. nowej łaźni, zostanie zaadaptowana na galerie sztuki współczesnej – fotografii, video-art i działań multimedialnych. Niejako uzupełnieniem podstawowego programu Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia” będzie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” z profesjonalnym zapleczem do prób i ćwiczeń, a także powierzchnie dla działalności instytucji pozarządowych.

„Stara Kopalnia” nie będzie tylko i wyłącznie zbiorem instytucji kultury. Głównym założeniem projektu jest stworzenie na terenie kopalni „Julia” tętniącej życiem przestrzeni publicznej, stanowiącej atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu zarówno dla turystów jak i mieszkańców Wałbrzycha. Będzie tu miejsce dla lokali gastronomicznych, rozrywkowych, handlowych, obiektów sportowo- rekreacyjnych czy nawet hotelowych. Całości dopełni atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń otwarta, której głównymi elementami będą wkomponowane niemal w rzeźbiarski sposób elementy kopalniane – wielkogabarytowe maszyny, podziemne kolejki czy obudowy chodników podziemnych. W przyszłości Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” funkcjonować będzie w powiązaniu z zespołem basenowo- sportowo- rekreacyjnym „Aqua Zdrój” przy ul. Ratuszowej oraz ośrodkiem sportów motorowych i rowerowych zlokalizowanych na hałdzie „Wiesław”. Zespół architektoniczno- przemysłowy dawnej kopalni „Julia” w Wałbrzychu stanowi unikalny na skalę europejską zabytek techniki, niepowtarzalne świadectwo rozwoju przemysłu epoki industrialnej, ale przede wszystkim jest trwałym elementem tożsamości miasta i regionu.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~hmmm 3-12-2010 8:33
Zapraszam wszystkich tych, ktorym na sercu Wałbrzych, jego tradycja i historia jutro na uroczystosci Barbórkowe.
~-->hmmm 3-12-2010 8:37
Cos wiecej...gdzie te uroczystosci i co ciekawego bedzie??
~hmmm 3-12-2010 9:09
Już w sobotę 4 grudnia wałbrzyscy górnicy obchodzić będą swoje święto - tradycyjną Barbórkę. Uroczystość rozpocznie o godz. 10:00 Msza Święta w kościele p.w. Św. Aniołów Stróżów odprawiona w intencji Górników i ich rodzin. Msza celebrowana będzie przez ks. biskupa Adama Bałabucha. W tym roku Dzień Górnika będzie miał szczególnie uroczysty charakter, gdyż zbiega się z piętnastoleciem istnienia „Stowarzyszenia Gwarków K.W.K. Victoria i Kopalń Wałbrzyskich”. Z tej okazji podczas Mszy zostanie poświęcony sztandar Stowarzyszenia. Po zakończeniu ceremonii w kościele ok. godz. 11.20 planowany jest przemarsz pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego /trasa: ul. Garbarska, ul. Mickiewicza, al. Wyzwolenia/, gdzie odbędzie się oficjalna część obchodów. Ostatnim akcentem Barbórki będzie „Biesiada Górnicza”. W programie artystycznym Biesiady wystąpi Zespół RYMPIS z Wałbrzycha i Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.
~Henio 3-12-2010 10:06
i przypomnijcie Wielkiemu Piotrowi, że projekt Kopalni od 6 lat leżał w szufladzie aż dachy się pozapadały
~Rebel Yell 3-12-2010 10:18
Tradycja. Czyli wynajecie osiru, goloneczka, piwko , kielbaski. Vipy i przydupasy zajma pol sali w pierwszych rzedach, po bokach posadzi sie resztki walbrzyskich gornikow zeby widzieli jak sie elita bawi. Pozniej slonce i prezesi spolek miejskich beda sie obcalowywac w rytm podrygow Zespolu Piesni i Rozanca. Zalosne. No ale to w koncu tradycja. "Pytasz, dlaczego? No bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy. " cyt Miś.
~hmmm 3-12-2010 10:32
to racja. Jak w tamtym roku zobaczylem na biesiadzie Kruczkowskiego i jak na zakonczenie biesiady zegnal sie przy wyjsciu z gornikami mowiac nie np: "powodzenia, do zoboaczenia za rok", to mowil: "I co? Jest za co podziekowac nie?", to mi kopara opadla. Az sie boje pomyslec co w tym roku wymysli. Nie mniej jednak, na uroczystoscia pod pomnikiem warto pojsc.
~wyborca 3-12-2010 11:07
Powinno przywrócić sie dawny charakter obchodów.Bez kobiet,sama brać górnicza a nie jak powyżej wspomniano kolesie ze spółek itp.Dawniej wytykano błędy,żale w formie kabaretowej.Od czasu jak Prezydent dostał czadu za pomnik górników skończyły się uroczystości w hali na teatralnej a patronat nad uroczystościami przęjął Ratusz i organizuje w hali OSiR.Skończyła się też zabawa.Szkoda.
~yayco-"instalacja" 3-12-2010 12:44
Też chcę, żeby moja przestrzeń była atrakcyjnie zaaranżowana i ta otwarta, której głównym elementem będzie zupełny brak Kruczkowskiego, Tutaja i ta publiczna, w której ten brak Kruczkowskiego i Tutaja będzie jeszcze bardziej wyeksponowany i doniosły. Obie przestrzenie, staną się symbolem (a jakże!) Naszej Wolności, poprzez spięcie ich klamrą zupełnego braku PO i innych „tworów” koalicyjnych w mieście Wałbrzychu!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group