Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 1955
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Starostwo wspiera młode talenty

Piątek, 4 lutego 2011, 17:10
Aktualizacja: 17:11
Autor: red
Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Starostwo wspiera młode talenty
Margareta Pelesz to talent czystej wody
Fot. red
Mieszkanka naszego powiatu – Margareta Pelesz, uczennica II LO w Wałbrzychu – będzie reprezentowała Polskę w finale światowej olimpiady fizycznej w Moskwie.

Licealistka skonstruowała lewitrona, czyli latającego bączka, który zyskał uznanie w naukowym środowisku fizyków. Starosta Wałbrzyski Robert Ławski - w imieniu swoim oraz członków Zarządu Powiatu - wręczył uczennicy list gratulacyjny oraz przekazał informację o dofinansowaniu jej wyjazdu do Rosji przez Starostwo Powiatowe.

Margareta Pelesz, mieszkanka Boguszowa-Gorc, ma wiele pasji: gra pianinie i uwielbia literaturę XIX wieku. Jednak podczas finału światowego konkursu fizycznego, jaki odbędzie się w ramach organizowanej w kwietniu w Moskwie Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2011, zaprezentuje skonstruowanego przez siebie bączka magnetycznego. - Pół roku zajęło mi kalibrowanie pola magnetycznego - fachowo wyjaśnia uczennica podczas spotkania w starostwie i dodaje, że dzięki temu zabiegowi bączek mógł w końcu lewitować.

- Teraz pracuję nad wyznaczeniem momentów magnetycznych i pomiarem ruchów pionowych, chcę udowodnić, że istnieją cztery, a nie trzy ruchy pionowe bączka. Udało mi się to już w teorii, w wyliczeniach, a teraz chciałabym to potwierdzić w praktyce - mówi.

Jeśli eksperyment się powiedzie, będzie to odkrycie na skalę światową.
- Do badań w tym zakresie zachęcali mnie profesorowie fizyki, jakich spotkałam na Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców w Katowicach - dodaje Pelesz.

Starosta Wałbrzyski Robert Ławski, wręczając uczennicy list gratulacyjny, zapewnił też o swoim poparciu dla naukowych działań Margarety, czego wymiernym efektem jest współfinansowanie wylotu uczennicy do Moskwy na sześciodniową konferencję i konkurs.
- Cieszę się, że będę mogła w tym uczestniczyć, bo oprócz wymiany poglądów na temat fizyki doświadczalnej, będę miała okazję poznać rówieśników niemal za całego świata! - mówi uradowana Pelesz i dodaje, że swoje umiejętności prezentacji fizycznych doświadczeń w języku angielskim sprawdziła podczas jednej z konferencji naukowych, na jakiej była ostatnio w Katowicach.

- Margareta jest doskonałym przykładem, że Wałbrzych, to kuźnia młodych talentów. Na pewno będę wspierał wszystkich, którzy będą działali na rzecz miasta i powiatu. Liczę jednak na to, że oni zawsze z dumą będą podkreślali, skąd pochodzą - mówi Robert Ławski, Starosta Wałbrzyski.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group