Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3132
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: STOP Plastik w Zamku Książ

Środa, 22 stycznia 2020, 11:47
Aktualizacja: Czwartek, 23 stycznia 2020, 8:24
Autor: red
Wałbrzych: STOP Plastik w Zamku Książ
Fot. użyczone
Zarząd Zamku Książ w Wałbrzychu wprowadził szereg działań w ramach miejskiej akcji „STOP PLASTIK!”. Od 15 kwietnia 2019 roku, Książ oficjalnie włączył się w wałbrzyską akcję ograniczenia, a w ostateczności całkowitej rezygnacji z jakichkolwiek plastikowych opakowań. Po ośmiu miesiącach podsumowujemy pierwsze efekty akcji.

- Zamek Książ w Wałbrzychu od lat prowadzi liczne działania proekologiczne, co jest naturalne w przypadku obiektu znajdującego się na terenie chronionego prawem parku krajobrazowego. Corocznie w kwietniu organizujemy książańską odsłonę miejskiej akcji „Czysty Wałbrzych” podczas której pracownicy zamku, wolontariusze i zaproszeni goście sprzątają park i las otaczający Książ. Decyzja o udziale w akcji „STOP PLASTIK!” była więc dla nas naturalna – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Eliminacja plastiku – działania podjęte na terenie Zamku Książ:

Od połowy kwietnia ubiegłego roku na terenie Książa wprowadzono bezwzględny zakaz zakupu i spożywania wody z plastikowych butelek. Zakaz ten dotyczy zarówno zamkowego hotelu jak i biur. Woda pitna dostarcza jest do zamku w dystrybutorach wielorazowego użytku. Pracownicy zamku otrzymali w maju ekologiczne bidony wielokrotnego użytku. Latem 2019 roku zainstalowano dwa zdroje uliczne.

Eliminacja plastiku – dzierżawcy obiektów na terenie kompleksu zamkowego i partnerzy:

Dzierżawcy lokali gastronomicznych i usługowych funkcjonujący na terenie kompleksu zrezygnowali z plastikowych słomek do napojów, butelek i opakowań. Wszystkie potrawy i napoje podawane są jedynie na porcelanie i szkle. Do umów z dzierżawcami wprowadzone zostały punkty o zakazie używania podczas imprez jakichkolwiek plastikowych przedmiotów. Podczas dorocznego Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który odbywa się w pierwszy weekend maja, wszyscy dzierżawcy i uczestnicy festiwalu prowadzący punkty gastronomiczne i tzw. „food-trucki” byli zobowiązani do nieużywania plastikowych naczyń i sztućców jednorazowego użytku.

Inne działania eliminujące użycie opakowań plastikowych:

Na terenie Książa znacznie ograniczono użycie worków na śmieci. Wprowadzono nakaz używania tylko biodegradowalnych. W hotelu zamkowym zrezygnowano z plastikowych kubłów na śmieci, zarówno w łazienkach, jak i w samych pokojach.

Detergenty i produkty chemiczne używane na terenie zamku jak i zamkowego hotelu zakupywane są w opakowaniach zbiorczych. Zainstalowane zostały także dozowniki do płynnego mydła, które po wykończeniu uzupełniane są z dużych opakowań zbiorczych. Wszystkie mydła, szampony, żele pod prysznic w małych jednorazowych opakowaniach, które przeznaczane był dla gości hotelowych zastąpione zostały kosmetykami z koncentratu.

Twoja reakcja na artykuł?

8
47%
Cieszy
1
6%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
12%
Złości
5
29%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group