Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3381
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Strajk nauczycieli niemal przesądzony

Sobota, 6 kwietnia 2019, 11:48
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 8:00
Autor: red
Wałbrzych: Strajk nauczycieli niemal przesądzony
Fot. red
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zwrócił się do rodziców w związku z planowanym strajkiem nauczycieli.

Szanowni Państwo – rodzice i opiekunowie dzieci uczęszczających do wałbrzyskich samorządowych przedszkoli i szkół

ogłoszony w dniu dzisiejszym brak porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi pracowników oświaty a stroną rządową oznacza prawdopodobnie rozpoczęcie z dniem 8 kwietnia br. strajku w wałbrzyskich przedszkolach i szkołach. Przed nami bardzo trudny czas, bowiem właśnie spełnia się gorszy scenariusz zdarzeń: zawieszenie zajęć dydaktycznych we wszystkich placówkach objętych strajkiem. I choć wciąż trudno oszacować skalę protestu, gdyż decydujące będą wybory pracowników oświaty podjęte w poniedziałek, z przeprowadzonych w marcu br. referendach strajkowych wynika, iż w placówkach samorządowych (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne) 85% pracowników przystąpi do strajku.

Podjęcie przez pracowników oświaty decyzji o przystąpieniu do strajku spowodować może chaos, którego rozmiarów nie jesteśmy w chwili obecnej ocenić. Gmina Wałbrzych, tak jak wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce, nie jest bezpośrednio stroną tego sporu (zgodnie z ustawą z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 174) Dokładamy jednak wszelkich starań, aby był on jak najmniej odczuwalny dla uczniów i rodziców. To wyraz naszej troski o dzieci i młodzież.

Jak postępować 8 kwietnia i w ewentualne kolejne dni strajku?

• możliwe, że w poniedziałek Państwa dziecko będzie musiało spędzić czas poza przedszkolem lub szkołą. W sytuacji, gdy dyrektor przedszkola/szkoły stwierdzi, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim uczniom w czasie strajku, to jest on zobowiązany do podjęcia działań zgodnych z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Sportu z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tj. Dz.U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późń. zmianami). Zgodnie z § 18, ust. 2, pkt. 2 jeżeli na terenie placówki wystąpiły „zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów” dyrektor występuje do organu prowadzącego (Gminy Wałbrzych) oraz organu nadzoru pedagogicznego (Dolnośląskiego Kuratora Oświaty) z informacją o za-wieszeniu zajęć dydaktycznych na czas oznaczony. Nie wiemy czy i jak długo potrwa akcja strajkowa, to decyzja o zawieszeniu zajęć będzie miała miejsce na każdy kolejny dzień. Decyzje dyrektorów o ewentualnym kontynuowaniu zawieszenia organizacji zajęć dydaktycznych będą przekazywane Państwu za pośrednictwem dziennika elektronicznego przedszkola/szkoły, strony internetowej przedszkola/szkoły oraz tablicy ogłoszeń w danej placówce w dniu poprzedzającym kolejny dzień strajku. Dyrektorzy placówek są przeszkoleni w zakresie konsekwencji, odpowiedzialności i obowiązków jakie leżą po stronie dyrektora szkoły czy placówki. Pracownicy Biura Edukacji i Wychowania są z nimi z stałym kon-takcie i będziemy na bieżąco monitować i reagować wraz z rozwojem sytuacji. Celem zapewnienia bezpieczeństwa na czas strajku podczas zajęć opiekuńczo-wychowawczych pomoc w opiece świadczyć będą pracownicy innych placówek miejskich organizując zajęcia z zakresu profilaktyki i bezpieczeństwa, a także zajęcia plastyczno-artystyczne.

• Przypominam, że w przypadku całkowitego odwołania zajęć mają Państwo możliwość wystąpienia do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego (dotyczy dzieci do lat 8). Dyrektorzy placówek, gdy zajdzie taka potrzeba, potwierdzą Państwu fakt protestu na specjalnym druku.

• Poprosiłem o pomoc Straż Miejską i Policję, aby zwiększyli liczbę patroli i zwracali szczególną uwagę na ulubione miejsca spotkań dzieci i młodzieży (teren koło szkół, parki, place zabaw).

• Wałbrzyskie placówki kulturalne przygotowały specjalną ofertę edukacyjną na czas trwania pierwszych dni strajku. Na stronach internetowych Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Porcelany, Teatru Lalki i Aktora, Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, Starej Kopalni, Biura Wystaw Artystycznych znajdziecie Państwo informacje o zajęciach dedykowanych dzieciom.

Mając na uwadze maksymalny poziom bezpieczeństwa dzieci i młodzieży prosimy o współpracę i wyrozumiałość w tych trudnych dniach. Wyzwania, które przed nami stoją wymagają spokoju oraz zaangażowania całej społeczności. Aktualne informacje zamieszczane będą na stronach internetowych Urzędu Miasta um.walbrzych.pl. Podobnie dyrektorzy placówek będą Państwa na bieżąco informować o rozwoju sytuacji.

Twoja reakcja na artykuł?

18
34%
Cieszy
2
4%
Hahaha
1
2%
Nudzi
2
4%
Smuci
20
38%
Złości
10
19%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (68) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group