Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3698
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Strażacy podsumowali miniony rok

Piątek, 2 marca 2018, 14:40
Aktualizacja: Czwartek, 8 marca 2018, 14:33
Autor: red.
Wałbrzych: Strażacy podsumowali miniony rok
Fot. red.
Dzisiaj w Jednostce Ratowniczo–Gaśniczej nr 2 PSP przy ulicy Ogrodowej Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu – bryg. mgr inż. Krzysztof Szyszka przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej w Wałbrzychu za rok 2017.

- Rok 2017 to dla ochrony przeciwpożarowej, Państwowej Straży Pożarnej i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to był dobry i udany rok. Ilość interwencji wzrosła o około 200, jednak przebiegały one w sposób delikatny a sama ilość nie świadczy o tragizmach. Nie było w naszym powiecie katastrof budowlanych, nie było wybuchów, nie było podtopień, nie było pożarów lasów. Udało nam się rok 2017 spędzić w sposób bezpieczny. Co watro podkreślić mieliśmy tylko dwie ofiary śmiertelne przy pożarach w ciągu całego roku - powiedział komendant Krzysztof Szyszka.

Działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu prowadzone są na terenie dwóch powiatów: Miasta Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego. Obejmują samo miasto Wałbrzych a także miasta Boguszów-Gorce, Szczawno-Zdrój, Jedlinę-Zdrój, miasta i gminy Mieroszów i Głuszyca oraz gminy Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Walim. W skład Komendy wchodzą następujące komórki: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 i 2 w Wałbrzychu, Wydział Operacyjno-Szkoleniowy, Wydział Kwatermistrzowsko-Techniczny, Sekcja Kontrolno-Rozpoznawcza, Sekcja Organizacyjno-Kadrowa, Sekcja Finansowa i Samodzielne Stanowisko ds. BHP. Na dzień 31 grudnia 2017 roku w KM PSP służbę pełniło łącznie 133 strażaków, w tym 12 oficerów, 31 aspirantów, 84 podoficerów i 6 strażaków. Dodatkowo w KM zatrudnionych było również 7 pracowników cywilnych. Na wyposażenie KM PSPS w Wałbrzychu składa się 7 pojazdów gaśniczych, 11 pojazdów specjalnych i kontenerów, 3 pojazdy operacyjne, 1 mikrobus i 1 autobus.

W minionym roku jednostki straży pożarnej były zaangażowane w likwidację 2507 zdarzeń: 981 pożarów i 1333 miejscowych zagrożeń. Zdarzyły się też 193 alarmy fałszywe. Do największej ilości zdarzeń - 1547, doszło w Wałbrzychu. W Boguszowie-Gorcach odnotowano ich 281, W Czarnym Borze 113, w Głuszycy 103, w Jedlinie-Zdroju 54, w Mieroszowie 118, w Starych Bogaczowicach 89, w Szczawnie-Zdroju 92 a w Walimiu 110. Najwięcej pożarów - 589 powstało w wyniku umyślnego podpalenia. 101 pożarów to wynik nieostrożności przy posługiwaniu się ogniem otwartym. Wśród kolejnych przyczyn powstawania pożarów znalazły się: nieostrożność - 20, wady urządzeń instalacji elektrycznych - 19, wady środków transportu - 21, wady lub nieprawidłowa eksploatacja konstrukcji budowlanych - 48. Inne, w tym nieustalone przyczyny - 44. Jeżeli chodzi natomiast o miejscowe zagrożenia, to można tu wymienić między innymi działanie silnych wiatrów, gwałtowne opady atmosferyczne, wady konstrukcji budowlanych, niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu, celowe lub nieumyślne działanie człowieka czy nietypowe zachowanie zwierząt.

W ramach nadzorowania przestrzegania przepisów przeciwpożarowych na terenie powiatu przeprowadzono w minionym roku 78 kontroli. Skontrolowano łącznie 143 obiekty, w tym 54 obiekty produkcyjno-magazynowe, 38 obiektów użyteczności publicznej, 36 obiektów na terenach leśnych i 15 obiektów zamieszkania zbiorowego. Podczas kontroli stwierdzono łącznie 135 nieprawidłowości, w tym 17 stwarzających zagrożenie dla życia ludzi. Przeprowadzono 26 odbiorów technicznych, wydano 41 decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, wystosowano 191 wystąpień do urzędów administracji rządowej i samorządowej, nadzoru budowlanego, ADM, SM i osób fizycznych. W roku 2017 wykonano między innymi częściowy remont placu manewrowego JR-G 1, wykonano bramę wjazdową do tej jednostki, wymieniono część ogrodzenia, wykonano system alarmowy i system kontroli dostępu, rozbudowano system monitoringu wizyjnego, wykonano kompleksowy remont podestu ruchomego Bumar na podwoziu Volvo. Watro również zaznaczyć, że 21 strażaków ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Wałbrzych otrzymało indywidualne wyposażenie i komplet szczepionek, na potrzeby międzynarodowych działań ratowniczych w ramach USAR Poland.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group