Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2403
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strefa magnesem inwestycyjnym

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 18 października 2015, 6:30
Aktualizacja: 7:40
Autor: red
Fot. red
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST–PARK” po raz kolejny została doceniona w prestiżowym rankingu fDi Magazine.

W plebiscycie „Global Free Zones of the Year” została wyróżniona jako miejsce inwestycyjne szczególnie polecane w Europie. Zauważono również zaangażowanie spółki w budowę gotowych obiektów dla przedsiębiorców oraz modernizację infrastruktury pod potrzeby inwestorów.

Ranking „fDi Global Free Zones of the Year” wyróżnia najlepsze strefy ekonomiczne z całego świata. Wzięło w nim udział 76 podmiotów, w tym m. in. strefy z Emiratów Arabskich, Chin, Maroka, Brazylii czy Stanów Zjednoczonych. Jury oceniło każdą lokację, wyróżniając miejsca godne inwestowania zarówno pod kątem regionalnym, jak i polecane dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna została doceniona jako miejsce szczególnie atrakcyjne inwestycyjnie w skali europejskiej. Na taki wynik miały wpływ między innymi lokalizacje terenów blisko czeskiej i niemieckiej granicy, dostęp do dróg ekspresowych i autostrad oraz bliskość portów lotniczych i dużych aglomeracji miejskich.

WSSE nagrodzono także za projekty, które ułatwiają przedsiębiorcom decyzje o inwestycji. W 2014 roku wałbrzyska strefa wybudowała 4 hale przemysłowe pod wynajem. Pilotażowy program zakończył się sukcesem – wszystkie obiekty zostały zagospodarowane przez przedsiębiorców. W tym roku rozpoczęto budowę kolejnych dwóch hal, które powinny zostać ukończone na wiosnę przyszłego roku. W planach spółki jest budowa kolejnych.

Strefa inwestowała również w rozwój infrastruktury podnoszącej atrakcyjność terenów. W Wałbrzychu wyrównany został grunt pod kolejne inwestycje oraz przygotowane pomieszczenia biurowe pod wynajem. W Sycowie i Nowej Rudzie wybudowana została droga. W Kłodzku „INVEST-PARK” współfinansował wykonanie kanalizacji deszczowej. Największym projektem było jednak przygotowanie około 330 ha gruntu we Wrześni, gdzie obecnie powstaje fabryka Volkswagena, a strefa buduje m. in. parkingi, drogę oraz kolejną halę.
- Jestem dumna, że wałbrzyska strefa otrzymała wysokie noty w tym prestiżowym rankingu. Tym bardziej, że nie jest to pierwsze wyróżnienie jakie dostaliśmy od fDi Magazine. W poprzednim roku doceniono nas za jakość i kompleksowość obsługi przedsiębiorców. Wcześniej zostaliśmy uznani za 4-te w Europie i 22-gie na świecie najatrakcyjniejsze miejsce inwestycyjne – podkreśla Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Wałbrzyska Strefa to największa z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Obejmuje blisko 3000 ha gruntu. W WSSE działa obecnie 180 firm, które zainwestowały prawie 20 mld złotych i stworzyły 40,3 tys. miejsc pracy. Na jej terenach prowadzą działalność światowe koncerny, takie jak Mondelez, 3M, Toyota, IBM, czy Electrolux. Ponad 30% firm to przedsiębiorstwa z polskim kapitałem, m. in. Cersanit, Oleofarm, Sonel, Krispol oraz PZ Stelmach. Około 40% inwestorów stanowią mikro, małe i średnie firmy.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~emigrant 18-10-2015 17:38
Na pewno nie jest to zasluga Kasnikowskiej, okupujacej na zlecenie PSL stanowisko prezesa strefy, bedaca swoja droga niezla fucha. PSL trzeba przegnac na 4 wiatry.
~Tik tak 18-10-2015 20:18
A gdzie szczekacz od PISiorow, ze firmy nie płaca podatkow?
~bec 18-10-2015 21:57
No i co z tego dla miasta ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group