Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2702
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świąteczny Dzień Dawcy Szpiku i zbiórki krwi w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 15 grudnia 2012, 7:50
Aktualizacja: 14:58
Autor: red
Fot. red.
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Dlatego bardzo ważne jest, budowanie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego w oparciu o społeczności lokalne. Jest to pierwsza akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku Wałbrzychu. Może to właśnie ktoś zarejestrowany w Wałbrzychu będzie zgodnym dawcą i podaruje szansę na nowe życie, komuś choremu na białaczkę.

Fundacja DKMS Polska i Tomasz Burnat wraz z wiceprezesem Fundacji Prawno-Pedagogicznej DAR Patrykiem Piekaj organizują „Dzień Dawcy Szpiku w Wałbrzychu” oraz zbiórkę krwi przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku lub oddaj krew. Może to Ty uratujesz komuś życie.

16 grudnia, w niedzielę, wszyscy mieszkańcy Wałbrzycha i okolic będą mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku w bazie Fundacji DKMS Polska. Bazując na wsparciu finansowym oraz ponad dwudziestoletnim doświadczeniu Fundatora naszej Fundacji – DKMS Niemcy, Fundacja DKMS Polska, od początku działalności przebadała i zarejestrowała w swojej bazie Fundacji ponad 269 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 306 osób, spośród nich dało szansę na nowe życie Pacjentom.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś bliźniakiem genetycznym, daje tej osobie nadzieje na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje odbiera komuś tą nadzieję.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Kto może zostać dawcą krwi?

Tutaj wymagania są trochę większe, jednakże: Pamiętaj! Oddając krew ratujesz wiele ludzkich istnień. Przywracasz zdrowie chorym, pomagasz potrzebującym, pokrzepiasz słabych. Dajesz innym szansę na długie i szczęśliwe życie. Wystarczy mieć ukończone 18 lat, ważyć minimum 50 kg, być po lekkim śniadaniu i mieć przy sobie dokument tożsamości z aktualnym zdjęciem i numerem Pesel.

Ważne jest aby dawca nie chorował na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę. Nie miał ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego lub moczowego, przez ostatnie pół roku nie miał wykonywanych tatuaży lub przekłuć różnych części ciała.

Nie mogą oddawać krwi kobiety w trakcie miesiączki i trzy dni po jej zakończeniu.

Szczegółowe informacje znajdziesz na www.rckik.walbrzych.pl

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: niedziela, 16-go grudnia 2012r.

Godziny: 11.00 – 18.00

Miejsce: Galeria Victoria

Adres: ul. 1-go Maja 64, Wałbrzych

Pobór krwi tylko do godziny 15:00.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group