Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 2526
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica: Kryształowe dziki dla Wójcika i Żmijewskiego

Wtorek, 3 czerwca 2014, 6:20
Autor: opr.red.
Świdnica: Świdnica: Kryształowe dziki dla Wójcika i Żmijewskiego
Fot. TOMASZ PIETRZYK/UM ŚWIDNICA
w Teatrze Miejskim oficjalnie rozpoczęła w niedzielę, 1 czerwca 7. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy.

– Festiwal jest świętem wszystkich tych, którzy kochają kino. Jedni je tworzą i produkują, a my jako widzowie pochłaniamy w wielu dawkach to dobro, piękno, ale też artystyczne prowokacje. Śmiało można powiedzieć, że Świdnica zmienia się w stolicę reżyserii filmowej – powiedział prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek podczas uroczystości w teatrze.

Jak co roku, gala była okazją do uhonorowania wybitnych twórców kina. Kryształowe Dziki powędrowały do Wojciecha Wójcika, nagrodzonego za całokształt pracy reżyserskiej, i Artura Żmijewskiego, wyróżnionego za twórczą współpracę aktora z reżyserem.

- Mam olbrzymią satysfakcję, że tę nagrodę otrzymał Artur Żmijewski. To aktor nietuzinkowy, znakomity, a do tego skromny. Lubi ludzi, a w dodatku zawsze znajdzie czas, żeby się zatrzymać i dać autograf. To nie często się zdarza – mówił podczas gali Stanisław Dzierniejko, twórca i dyrektor festiwalu.

Artur Żmijewski z kolei żartował: - I jak tu nie wierzyć w horoskopy. Siódmy festiwal, a ja jestem numerologiczną siódemką.

Wojciech Wójcik również tryskał humorem. – Cieszę się, że zdobyłem tę nagrodę jeszcze za życia. Chociaż muszę się nad sobą zastanowić, bo przecież większość wielkich doceniona została dopiero po śmierci – mówił.

Wieczorną galę w Teatrze Miejskim zakończył znakomity występ wrocławskiego aktora Mariusza Kiljana, który rozbawił publiczność utworami z recitalu „ 20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”.

W pierwszym dniu festiwalu publiczność miała okazje zobaczyć „Garsonierę” (reż. Billy Wilder), kryminał „Długie pożegnanie” Roberta Altmana, „Manhattan” w reż. Woody Allena, ekranizację bestsellerowej powieści Stephena Kinga „Misery”, „ Żyje się tylko dwa razy” czyli przygody Jamesa Bonda. Pokazany został również konkursowy film „Ostatnie piętro” w reż. Tadeusza Króla, który połączony był ze spotkaniem publiczności z reżyserem oraz odtwórcą głównej roli Januszem Chabiorem. Z Wojciechem Wójcikiem i Arturem Żmijewskim widzowie spotkali się i rozmawiali podczas projekcji filmu „ Trzy dni bez wyroku”. Dla najmłodszej publiczności, z okazji Dnia Dziecka, przygotowano bajki „Przygody Reksia” i „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”. Podobnie jak w ubiegłym roku goście festiwalu-Jan Nowicki i Dorota Kamińska- a także prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, czytali dzieciom bajki.

Festiwal Reżyserii Filmowej potrwa do piątku. Widzowie zobaczą około 60 obrazów. W poniedziałek w Cinema 3 D pokazane zostaną: „Lawa”, „ Zelig”, „Salvador”, „Goldginger”, „New York, New York”, „Purpurowa róża z Kairu”, „Karate po Polsku” (spotkanie z reż. Wojciechem Wójcikiem oraz aktorka Dorotą kamińską),konkursowa „Ida” Pawła Pawlikowskiego( spotkanie z reżyserem).W Teatrze Miejskim odbędzie się także przedstawienie w wykonaniu Anny Samusionek” Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny”, a wieczorem w hotelu Fado publiczność będzie miała okazję porozmawiać ze scenarzystą i pisarzem Cezarym Harasimowiczem, który zaprezentuje swoja najnowsza powieść „Święty chaos”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group