• Czwartek, 23 stycznia 2020
  • Godz. 21:50
  • Imieniny: Ildefonsa, Marii, Rajmunda
  • Czytających: 3464
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Świdnica ma obwodnicę

Wiadomości: Region
Wtorek, 9 września 2014, 6:20
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Mała obwodnica Świdnicy ukończona. Trasa licząca 3,2 km to kolejna ważna inwestycja drogowa na Dolnym Śląsku. Obwodnica łączy drogę krajową nr 35 w Słotwinie z drogą wojewódzką nr 382 (rondo Solidarności). W miniony piątek obwodnicę otworzył dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Obwodnica Świdnicy połączyła drogę krajową nr 35 (Wrocław-Wałbrzych) w Słotwinie z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia oraz z łącznikiem Świdnicy z autostradą A4, poprzez rondo Solidarności. Budowa obwodnicy wyprowadza tranzyt ciężarowy poza granice Świdnicy i upłynnia lokalny ruch miejski. To kolejna ważna inwestycja drogowa zrealizowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Świdnica dotychczas nie posiadała obwodnicy, a ruch samochodowy przebiegał ważnymi drogami: wojewódzką nr 382 i krajową nr 35 przez centrum miasta. Przejazd pojazdów po ulicach, których parametry nie są wystarczające dla dużego natężenia ruchu, powodował nie tylko uciążliwość, ale i zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Brak płynności ruchu, ograniczenia prędkości, liczne skrzyżowania, sygnalizacje świetlne, duża liczba punktów kolizyjnych, a także hałas, nadmierne drgania i wzrost ilości spalin, szczególnie dotyczący pojazdów ciężarowych, wpływał negatywnie na jakość życia i warunki komunikacji w mieście.

- Celem budowy obwodnicy Świdnicy było unowocześnienie infrastruktury drogowej na terenie miasta, przede wszystkim poprzez usprawnienie połączenia sieci dróg wojewódzkich z krajowymi, dzięki czemu poprawia się dostępność komunikacyjna regionu świdnicko-wałbrzyskiego z pozostałymi obszarami Dolnego Śląska – wyjaśnił dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa.

Koszt tej trasy to ok. 34 mln zł z czego ok. 15 mln zł, to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ktos 9-09-2014 14:07
Nawet mi się tych bzdur komentować nie chce. ......
~aaa 13-09-2014 13:22
obwodnica jest ale nie swidnica-wroclaw poniewaz jadac od slotwiny odwodnica wyjezdzajac na rondzie trzeba troszke pobladzic zeby wyjechac na zawiszowie a pola stoja puste mogli by od tego ronda co na strzegom sie leci zrobic droge prosta na zawiszow to bylo by wtedy fajnie a tak kazdy i tak woli przez srodek swidnicy jechac wiec nie piscie ze to obwodnica swidnica-wroclaw bo zeby spowrotem wyjechac na drodze 35 na zawiszowem to wielkie kolo trzeba zrobic pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group