Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 3240
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Świdnica ma obwodnicę

Wtorek, 9 września 2014, 6:20
Autor: opr.red.
Region: Świdnica ma obwodnicę
Fot. użyczone
Mała obwodnica Świdnicy ukończona. Trasa licząca 3,2 km to kolejna ważna inwestycja drogowa na Dolnym Śląsku. Obwodnica łączy drogę krajową nr 35 w Słotwinie z drogą wojewódzką nr 382 (rondo Solidarności). W miniony piątek obwodnicę otworzył dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Obwodnica Świdnicy połączyła drogę krajową nr 35 (Wrocław-Wałbrzych) w Słotwinie z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia oraz z łącznikiem Świdnicy z autostradą A4, poprzez rondo Solidarności. Budowa obwodnicy wyprowadza tranzyt ciężarowy poza granice Świdnicy i upłynnia lokalny ruch miejski. To kolejna ważna inwestycja drogowa zrealizowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Świdnica dotychczas nie posiadała obwodnicy, a ruch samochodowy przebiegał ważnymi drogami: wojewódzką nr 382 i krajową nr 35 przez centrum miasta. Przejazd pojazdów po ulicach, których parametry nie są wystarczające dla dużego natężenia ruchu, powodował nie tylko uciążliwość, ale i zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Brak płynności ruchu, ograniczenia prędkości, liczne skrzyżowania, sygnalizacje świetlne, duża liczba punktów kolizyjnych, a także hałas, nadmierne drgania i wzrost ilości spalin, szczególnie dotyczący pojazdów ciężarowych, wpływał negatywnie na jakość życia i warunki komunikacji w mieście.

- Celem budowy obwodnicy Świdnicy było unowocześnienie infrastruktury drogowej na terenie miasta, przede wszystkim poprzez usprawnienie połączenia sieci dróg wojewódzkich z krajowymi, dzięki czemu poprawia się dostępność komunikacyjna regionu świdnicko-wałbrzyskiego z pozostałymi obszarami Dolnego Śląska – wyjaśnił dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa.

Koszt tej trasy to ok. 34 mln zł z czego ok. 15 mln zł, to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group