Sobota, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 1897
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Świdnica: Przedłużony nabór filmów do konkursu 7. edycji Festiwalu „Okiem Młodych”

Niedziela, 17 sierpnia 2014, 6:20
Aktualizacja: Czwartek, 21 sierpnia 2014, 9:53
Autor: opr.red.
Region: Świdnica: Przedłużony nabór filmów do konkursu 7. edycji Festiwalu „Okiem Młodych”
Marta Prus – laureatka szóstej edycji „Okiem Młodych”
Fot. użyczone
Jeszcze do środy można nadsyłać konkursowe filmy do tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Do 20 sierpnia organizatorzy czekają na nadsyłanie filmów do konkursu na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny autorstwa twórców do 30. roku życia. Na zwycięzcę czeka 3000 złotych i statuetka „Złotego Oka”.

Adresatami festiwalu są młodzi twórcy filmowi – zarówno profesjonalnie zajmujący się filmem, studiujący w szkołach filmowych, jak i amatorzy. Konkursowe obrazy nie mogą przekraczać 30 minut.

Zwycięzca zostanie wybrany przez profesjonalne Jury, w skład którego wejdą: Roman Gutek, Adriana Prodeus i Maciej Drygas. We wcześniejszych edycjach filmy oceniali m.in.: Bartosz Konopka, Jacek Bławut, Paweł Łoziński czy Tadeusz Sobolewski.

Wśród laureatów Grand Prix znaleźli się: Piotr Sułkowski za film „Rozmowa”, który wygrał również na prestiżowym festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, Grzegorz Zariczny z dokumentem „Gwizdek”, laureat nagrody na festiwalu Sundance, czy zeszłoroczna zwyciężczyni – Marta Prus – za film „Osiemnastka”.

Oprócz Grand Prix, z okazji obchodów dziewięćdziesięciolecia Lasów Państwowych przyznana zostanie Nagroda Specjalna dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych, którą ufundowało Nadleśnictwo Świdnica. Na zwycięski film w tej kategorii czeka 3000 złotych.

Już po raz drugi obradować będzie Międzynarodowe Jury Młodzieżowe, które również wybierze swojego faworyta. W jego skład wejdzie młodzież z czeskiego Trutnova, niemieckiego Biberach oraz dwójka Polaków – świdniczanie Andrzej Błażewicz i Bartosz Norbert – zwycięzcy konkursu na najlepszą recenzję filmu „Gwizdek”, wyreżyserowanego przez Grzegorza Zaricznego. Nagrodę, którą przyzna Międzynarodowe Jury Młodzieżowe, ufundowała Teresa Świło, polityk, przedsiębiorca i działaczka samorządowa, posłanka na Sejm VII kadencji.

Jak co roku, swój ulubiony film wybierze też festiwalowa publiczność. Fundatorem Nagrody Publiczności jest Liga Kobiet Polskich, koło w Świdnicy.

Na VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group