Środa, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4213
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice: Bohater utrwalony w pamięci

Niedziela, 20 września 2015, 6:20
Aktualizacja: 9:58
Autor: mlegierska
Świebodzice: Świebodzice: Bohater utrwalony w pamięci
Fot. www.swiebodzice.pl
W blasku rac i obecności dziesiątek świebodziczan we wtorek 15 września odsłonięty został patriotyczny mural zlokalizowany przy ul. Wałbrzyskiej. Grafika o rozpiętości kilkunastu metrów upamiętnia postać nieżyjącego ppłk. Władysława Supronia – członka AK i WiN, jednego z Żołnierzy Wyklętych.

Pomysł, aby na murze znajdującym się tuż przy skrzyżowaniu ulic Wałbrzyskiej i Marszałka Józefa Piłsudskiego namalować grafikę odwołującą się do tematyki patriotycznej był inicjatywą oddolną, której realizatorami byli członkowie świebodzickiej społeczności kibiców Górnika Wałbrzych. Przystępując do opracowania projektu pomysłodawcy przedsięwzięcia nie mieli wątpliwości czyje oblicze powinno znaleźć się na muralu. Wybór padł na wieloletniego mieszkańca Świebodzic, bohatera walk za Ojczyznę, odznaczonego Krzyżem Komandorskim, zmarłego w 2012 r. ppłk Władysława Supronia, pseudonim "Mucha".

- Pomysłodawcy tego projektu zasługują na najwyższe słowa uznania. Budujące jest to, że w ludziach młodego pokolenia istnieje świadomość historyczna. Dzięki takim młodym osobom, które pielęgnują polski patriotyzm, pamięć o bohaterach będzie utrwalona - powiedział do zebranych burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

W ceremonii odsłonięcia muralu, poza licznie przybyłymi mieszkańcami miasta, przedstawicielami władz miejskich i realizatorami projektu, udział wzięli także członkowie rodziny pana Supronia, dla których odsłonięcie oblicza męża i ojca, było szczególnie wzruszającą chwilą. W imieniu najbliższych wszystkim zaangażowanym w projekt podziękowała córka Władysława Supronia, Jolanta Wypych.

Po ceremonii odsłonięcia muralu, zebrani udali się na cmentarz, gdzie na grobie ppłk Władysława Supronia złożono wiązanki kwiatów.

fot. Krzysztof Baranowski, Marek Jakubina/użyczone ze strony www.swiebodzice.pl. Obszerna fotorelacja z wydarzenia: TUTAJ

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group