Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 3691
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Symboliczne wbicie łopaty

Środa, 31 sierpnia 2022, 10:29
Aktualizacja: 13:32
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Symboliczne wbicie łopaty
Fot. WSSE "Invest Park"
Wczoraj przedstawiciele Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST–PARK" oraz Mercedes–Benz AG dokonali symbolicznego „wbicia łopaty” i tym samym pięć miesięcy po podpisaniu umowy pomiędzy Mercedes–Benz Manufacturing Poland i WSSE rusza budowa bocznicy kolejowej i centrum logistycznego dla fabryki Mercedesa w Jaworze. Projekt finansowany jest ze środków WSSE oraz MBMPL, a jego koszt szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.

Podczas oficjalnej uroczystości wbicia łopaty w Jaworze obecny był Prezes WSSE Piotr Wojtyczka.

- W czerwcu 2017 roku Premier Mateusz Morawiecki w trakcie uroczystości związanych z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę fabryki Mercedesa powiedział, że to przedsięwzięcie to nasza wspólna — polsko-niemiecka szansa. Symboliczne "wbicie łopaty" pod budowę bocznicy kolejowej to nie tylko okazja do świętowania największej tego typu inwestycji w historii Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej, to nie tylko radość z godnego podziwu i odpowiedzialnego rozwoju naszego strategicznego partnera, ale przede wszystkim dowód doskonałych relacji, mądrej współpracy i wzajemnego zaufania. Dowód na to, że wspólnie wykorzystujemy stojące przed nami szanse. W ramach inwestycji już w przyszłym roku uruchomimy nowoczesną bocznicę kolejową przystosowaną do rozładunku intermodalnego, która stanowić będzie elementarną część większego centrum logistycznego. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" stanie się inwestorem zastępczym dla tej ważnej, z perspektywy koncernu Mercedesa, inwestycji - mówił Piotr Wojtyczka.

Inwestycja obejmuje budowę bocznicy kolejowej w południowo-zachodniej części strefy ekonomicznej, podobszar Jawor/DSAG S3, oraz centrum logistycznego na terenie dolnośląskiej fabryki Mercedes-Benz. Bocznica połączona będzie z linią kolejową Kędzierzyn Koźle - Kamieniec Ząbkowicki - Legnica. Na powierzchni 2,6 ha powstanie centrum logistyczne, czyli nowoczesna platforma przeładunkowa z zaawansowaną technologicznie infrastrukturą, przeznaczoną w szczególności do obsługi transportu baterii litowo-jonowych z Jawora do fabryk Mercedesa na świecie. Na początku 2024 roku większość dostaw do zakładu i transport gotowych produktów przeniesie się z drogi na tory.

- Dążenie do neutralności pod względem emisji CO2 było naszym celem od samego początku istnienia fabryki w Jaworze. Zakład zasilany jest w 100% energią odnawialną. Kolejnym krokiem redukcji śladu węglowego jest obszar logistyki. Dzięki nowej bocznicy kolejowej zminimalizujemy transport drogowy do i z fabryki, który zastąpią przewozy koleją. Wspólnie z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną robimy kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju naszej produkcji i dystrybucji – twierdzi Aleksandra Łukasiak, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Prezes Piotr Wojtyczka podkreślał pełną otwartość WSSE "INVEST-PARK" na realizację kolejnych nowych projektów, które mają pozytywnie wpłynąć na rozwój południowo-zachodniej części kraju.

- Niezmiennie zapewniam o moim i naszym — pełnym wsparciu dla wszelkich kolejnych przedsięwzięć realizowanych przez naszych partnerów. Wspólnie żywimy nadzieję, że fabryka, w okolicy której się znajdujemy, jest co prawda pierwszą, ale nie ostatnią tego typu inwestycją zlokalizowaną w naszym kraju.

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
2
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
25%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group