Piątek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 4701
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sześć lat współpracy

Środa, 14 lipca 2021, 6:49
Aktualizacja: 8:12
Autor: red
Wałbrzych: Sześć lat współpracy
Fot. użyczone
Portret mężczyzny z medalem, portrety pary autorstwa Giuseppe Calettiego, stół i krzesła z XVII w., a także miecz i zbroja rycerska z oryginalnymi elementami z XVI w. – to zabytki, które w tym roku Muzeum Narodowe przekazuje w depozyt Zamkowi Książ. Dzieła ozdobiły specjalne wyremontowany na potrzeby ekspozycji Salonik Myśliwski – przestrzeń do tej pory niedostępną dla turystów. To kolejna odsłona współpracy między instytucjami, zainicjowanej w 2015 roku otwarciem wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”.
- Także w tym roku, wierni naszej pierwotnej idei, udostępniamy kolejne nowożytne obrazy pochodzące z historycznej kolekcji rodziny von Hochberg, które do 1942 r. znajdowały się w Zamku Książ – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - I w ten sposób ponownie, po blisko 80 latach, będzie można podziwiać w tym miejscu wspaniały portret nieznanego 36-letniego mężczyzny dumnie prezentującego medal na piersi, na którym widnieje zapewne profil cesarza Ferdynanda III Habsburga. Jest to dzieło autorstwa malarza niderlandzkiego z 1661 r., któremu nie była obca stylistyka amsterdamskiego malarza Bartholomaeusa van der Helsta (1613–1670). Równie fascynujące są także portrety pary w strojach historycznych z 1. poł. XVII w. Te dwie podobizny są pracami Giuseppe Calettiego, zwanego Cremonese (1591–1666), malarza czynnego w Ferrarze i Bolonii, a pozostającego pod wpływem sztuki weneckiej. Jego podobizny zapewne nie ukazują pary małżeńskiej, wszystko wskazuje jednak na to, iż pochodzą z jednej serii, może prezentującej jakąś znamienitą rodzinę włoską.

Przestrzeń Zamku Książ wzbogacamy w tym roku również wybornymi meblami, które zapewne także należały niegdyś do wyposażenia tutejszych komnat zamkowych. Stół oraz cztery krzesła wykonane w XVII w. to wyjątkowo cenne przykłady dawnego meblarstwa. Po raz pierwszy także udostępniamy dzieło, jakże charakterystyczne dla dawnych rezydencji władców i magnaterii, w których nie brakował atrakcyjnych pamiątek militarnych. Jest nim rycerska zbroja płytowa zbudowana z oryginalnych elementów z ok. poł. XVI w. (hełm i osłona nóg) oraz wykonanych już w XIX w. bądź nawet na początku XX w. (napierśnik zdobiony trawionymi ornamentami). Dopełniający tę zbroję miecz to ciekawy przykład tzw. miecza półtoraręcznego, czyli przewidzianego do chwytu jednoręcznego z okazjonalnym wspomaganiem drugą ręką. Głownia pochodzi z poł. XVI w. zaś oprawa rękojeści z XIX w.

Wszystkie muzealia zostały poddane konserwacji przed prezentacją w Zamku Książ po to, aby cieszyć oczy jakże licznych gości, którzy odwiedzają to niezwykłe miejsce na Śląsku, tę wspaniałą i oszałamiającą widzów rezydencję – Zamek Książ”.

- Rozpoczynamy siódmy rok współpracy Zamku Książ w Wałbrzychu z Muzeum Narodowym we Wrocławiu – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu. - Jej efektem jest wyjątkowa wystawa "Metamorfozy Zamku Książ", którą wspólnie otworzyliśmy 11 lipca 2015 r. Co roku jest poszerzana o kolejne eksponaty. W pomieszczeniach na pierwszym i drugim piętrze zamku prezentujemy obrazy i rzeźby pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego, z których większość należała w przeszłości do rodziny Hochbergów i zdobiła komnaty ich rezydencji w Książu. Zostały wywiezione do Wrocławia w latach 40., kiedy rozpoczęto przebudowę obiektu na siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy. Pozytywnym skutkiem naszej współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest także renowacja kolejnych komnat na potrzeby wystawy. W tym roku jest to niewielkie pomieszczenie w skrzydle północnym na drugim piętrze, które sąsiaduje z Apartamentami Księcia. Nową przestrzeń wystawienniczą, dotychczas niedostępną dla turystów, nazwaliśmy Salonikiem Myśliwskim. Prezentujemy w nim dziesięć eksponatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i przekazanych w lipcu tego roku.

Twoja reakcja na artykuł?

2
33%
Cieszy
4
67%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group