Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3584
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Szkolenia z resuscytacji krążeniowo–oddechowej w Szczawnie–Zdroju

Piątek, 25 stycznia 2019, 11:39
Autor: Robert Bajek
REGION, Szczawno-Zdrój: Szkolenia z resuscytacji krążeniowo–oddechowej w Szczawnie–Zdroju
Fot. Robert Bajek
Od 15 stycznia w Szczawnie–Zdroju trwały szkolenia z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej przy użyciu defibrylatorów AED. Szkolenia prowadzone były między innymi na nowoczesnym symulatorze wirtualnej rzeczywistości 4HelpVR.

Niespełna dwa tygodnie temu Gmina Szczawno-Zdrój otrzymała10 defibrylatorów AED Samaritan Pad 350p, które trafiły do kilku obiektów użyteczności publicznej. O przekazaniu Gminie Szczawno-Zdrój defibrylatorów pisaliśmy TUTAJ . Defibrylatory zostały przekazane w ramach projektu "Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój", zainicjowanego przez Pawła Danielaka, który już wcześniej pozyskał jeden defibrylator AED, który znajduje się na szczwieńskim obiekcie sportowym. Zakup 10 defibrylatorów AED był możliwy dzięki akcji PZU Pomoc To Moc.

Oprócz defibrylatorów w projekcie znalazły się też środki na przeprowadzenie szkoleń z zakresu ich użytkowania. Przeszkolonych zostało 210 osób. Podczas szkoleń, oprócz wiedzy teoretycznej prowadzone były również zajęcia praktyczne, z użyciem fantomów i nowoczesnego symulatora wirtualnej rzeczywistości 4HelpVR.

- W ramach projektu "Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój" mieliśmy okazję szkolić się na symulatorze wirtualnej rzeczywistości firmy 4Help. Ten symulator przeprowadza przez cały proces pierwszej pomocy przedmedycznej. W dniu dzisiejszym zakończyliśmy cały cykl szkoleń. Przeszkoliliśmy 210 osób, a do miasta trafiło 10 defibrylatorów, z czego jestem bardzo szczęśliwy. Odbiór tych szkoleń był bardzo pozytywny. Osoby biorące w nich udział były bardzo zadowolone zarówno ze sposobu prowadzenia szkoleń jak i z możliwości skorzystania z symulatora wirtualnej rzeczywistości. Jest dużo więcej chętnych na takie szkolenie. Pani dyrektor z biblioteki zgłaszała, że wszyscy seniorzy chcą się przeszkolić. I dzieci ze szkół. Jestem w trakcie pisania kolejnego projektu w ramach Budżetu Partycypacyjnego. Mam nadzieję, że mieszkańcy Szczawna-Zdroju zagłosują na ten projekt i będziemy mogli dalej szkolić się z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej - powiedział Paweł Danielak.

O szczegółach pracy na symulatorze wirtualnej rzeczywistości i przeprowadzonych szkoleniach mówił natomiast Grzegorz Kobuszewski z firmy 4HelpVR:

- System stworzony przez firmę 4Help opiera się o wirtualną rzeczywistość, czyli technologię, która jest elementem bardzo nowoczesnym. Ta technologia pozwala nam na zasymulowanie warunków rzeczywistego świata otaczającego nas na co dzień z zastosowaniem w tak pożytecznych sprawach jak szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Esencją naszego programu jest nauka właściwych działań na poziomie algorytmu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To nie jest jedyny scenariusz, jaki posiadamy. Scenariusze mogą być uzupełniane na przykład o obsługę automatycznego defibrylatora zewnętrznego z całą procedurą postępowania. Cały system opiera się na działaniach krok po kroku na poziomie oceny bezpieczeństwa, ocenie czynności życiowych poszkodowanego, ocenie oddechu, dokonaniu wezwania pomocy oraz nauce prowadzenia czynności ratunkowych w postaci uciśnięć klatki piersiowej. Po przejściu procesu kalibracji przechodzimy do sceny ulicy, gdzie mamy do czynienia z osobą, która jest nieprzytomna i nieoddychająca. Teraz po naszej stronie leżą wszystkie czynności, które osoba szkolona ma wykonać aby przywrócić życie temu poszkodowanemu. Co istotne możemy monitorować ten proces jeżeli chodzi o poprawność wykonania algorytmu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a ostatecznie zestawiamy w wyniku procentowym jakość przeprowadzonych czynności, związanych głównie z głębokością uciśnięć klatki piersiowej i jej właściwą relaksacją oraz tempem. To daje nam wynik skuteczności prowadzonej przez szkolonego czynności resuscytacji.

Twoja reakcja na artykuł?

6
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group