Sobota, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 2083
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Teatr Dramatyczny obchodził Złoty Jubileusz

Poniedziałek, 15 grudnia 2014, 16:23
Aktualizacja: Wtorek, 16 grudnia 2014, 8:12
Autor: Polka
Wałbrzych: Teatr Dramatyczny obchodził Złoty Jubileusz
Fot. użyczone
W miniony piątek z okazji 50–lecia Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego odbył się Wieczór Jubileuszowy. Gala z okazji Złotego Jubileuszu była zwieńczeniem 50–letniej pracy sceny wałbrzyskiej.

Teatr powstał w 1964 roku. Nosił wówczas nazwę Państwowego Teatru Dramatycznego. Dopiero w 1979 roku teatrowi nadano imię Jerzego Szaniawskiego, która funkcjonuje do dziś. Inauguracyjnym spektaklem była „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii pierwszego dyrektora Teatru Bronisława Orlicza. Początkowo na wałbrzyskiej scenie grane były głównie lektury szkolne, co nie pozwalało na rozwój teatru. Jednak za sprawą wieloletniej pracy, udziału wielu ówczesnych dyrektorów teatru, aż po dzisiejszego dyrektora sceny wałbrzyskiej Danutę Marosz i kierownika artystycznego Piotra Kruszczyńskiego, Teatr stał się jednym z najciekawszych i docenianym teatrem w Polsce.

W piątkowy wieczór na uroczystość przybyło wielu ważnych gości. Wśród nich był wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, który wręczył pracownikom Teatru Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę. Obecny był także prezydent Roman Szełemej, który osobiście podziękował za włożony trud, ponieważ wie, jak ważne jest utrzymanie wałbrzyskiej sceny. Obecni byli też m.in. Sebastian Majewski, były dyrektor artystyczny Teatru, Tadeusz Skrężyna, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Katarzyna Mrzygłocka, Henryk Gołębiewski, Robert Jagła. Podziękowania ze strony Teatru otrzymali poprzedni dyrektorzy, inwestorzy, pracownicy oraz inni, którzy przez wszystkie lata oferowali swoją pomoc i wsparcie.

Arkadiusz Buszko i Piotr Ratajczak reżyserowali spektakl „Dziś są moje urodziny”, którym rozpoczęła się piątkowa uroczystość. Spektakl był w pewnym sensie podróżą w czasie. Aktorzy przypomnieli wszystkie lata działalności Teatru. W trakcie spektaklu na scenie wystąpił Adam Wolańczyk, który obchodził 55. rocznicę działalności artystycznej. Na deskach wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego spędził 21 lat. Bardzo długie owacje na stojąco od publiczności były podsumowaniem niezwykłości artysty.

FOTO: KAZIMIERZ MASIUK

Fotorelacja ze spektaklu „Dziś są moje urodziny” i wręczenia Krzyży Zasługi i Medali za Długoletnią Służbę: TUTAJ

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group