Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5100
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ten sezon będzie bardzo bogaty

Piątek, 21 czerwca 2024, 6:41
Autor: red
Wałbrzych: Ten sezon będzie bardzo bogaty
Fot. Filharmonia Sudecka
Filharmonia Sudecka ogłosiła program na nowy sezon artystyczny.

Dzień przed ostatnim koncertem 46. sezonu artystycznego Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu ogłosiła swój program na sezon 2024/2025. Prezentacja planowanych koncertów i projektów odbyła się podczas konferencji prasowej – 20 czerwca w sali konferencyjnej Filharmonii Sudeckiej.

W konferencji wzięli udział: Agnieszka Franków-Żelazny – dyrektor Filharmonii, Anna Osowska-Kud i Dorota Graca-Kosek – koncertmistrzynie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, Grzegorz Mondry – dyrektor artystyczny Festiwalu Brass Plus oraz waltornista wałbrzyskiej orkiestry oraz Katarzyna Radoń zajmująca się w Filharmonii Sudeckiej projektami edukacyjnymi.

Nowy, 47. sezon artystyczny w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu w dużej części będzie kontynuacją założeń programowych poprzedniego sezonu, pojawią się też jednak zupełnie nowe cykle i projekty.

Planowane są 72 koncerty, w tym koncerty symfoniczne, kameralne, z udziałem chórów i zespołów wokalnych. W ciągu całego sezonu do Wałbrzycha przyjedzie 30 dyrygentów i ponad 50 solistów. Będą to między innymi: Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Krzesimir Dębski, Marek Pijarowski, Piotr Baron, Kuba Stankiewicz, Hyuk Lee, Nicholas Mulroy, Anna Sułkowska-Migoń, Bartłomiej Nizioł, Janusz Wawrowski czy Jakub Jakowicz.

Sezon rozpocznie się 20 września 2024 r. Koncertem Inauguracyjnym, który poprowadzi Antoni Wit. Również we wrześniu odbędzie się pierwszy koncert, znanego z poprzedniego sezonu cyklu Koncertów Familijnych w Filharmonii Sudeckiej (22 września 2024 r.). Ich formuła będzie kontynuowana, planowanych jest 10 koncertów, po jednym w każdym miesiącu, choć biorąc pod uwagę ich popularność w minionym sezonie, być może niektóre programy będą powtarzane. Koncerty Familijne będą nadal odbywać się w wybraną niedzielę miesiąca o godzinie 11:00.

Zupełnie nowym cyklem koncertów będzie Scena Muzyki Polskiej. Jest to program Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca umożliwiający zespołom kameralnym z całej Polski występy w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, na scenach instytucji artystycznych w innych miastach w Polsce, a także on-line. W ramach tego projektu w Wałbrzychu odbędzie się 8 koncertów, wystąpią między innymi: Réversion Ensemble, New Accordion Quintet, Nemesis Quartet, Metropolis Piano Quartet, Piotr Sałajczyk, Paweł Gusnar i Krzysztof Herdzin.

Nowością w sezonie 2024/2025 będzie również rozbudowana oferta edukacyjna skierowana do młodzieży. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z programu Kultura – Interwencje Narodowego Centrum Kultury Filharmonia Sudecka współpracować będzie ze znanym wałbrzyskim raperem NULLO. Odbędą się dwa koncerty prezentujące twórczość jego zespołu (Nullizmatyka) w wersji symfonicznej (11 i 12 października 2024 r.) oraz warsztaty dla młodzieży, które odbywać się będą od września do listopada w wałbrzyskich szkołach średnich. Warsztaty dotyczyć będą różnych obszarów tematycznych: improwizacji wokalnej, plastyki ciała, tworzenia tekstów.

Młodzież będzie mogła rozwijać swoje talenty również w ramach Chóru Młodzieżowego Filharmonii Sudeckiej, który zostanie utworzony w tym roku. Prowadzić go będzie Anna Kupczyńska, która jest też kierownikiem Chóru Dziecięcego Filharmonii Sudeckiej. Zapisy do Chóru Młodzieżowego już trwają, mogą się zgłaszać wszyscy w wieku 15-19 lat. Zarówno uczestnictwo w Chórze Młodzieżowym, jak i Dziecięcym, jest nieodpłatne.

Kontynuowany będzie trzyletni projekt „Poranki w Sudetach” w ramach którego realizowana jest oferta edukacyjna Filharmonii: Audycje Muzyczne w szkołach i przedszkolach oraz Poranki Muzyczne dla szkół i przedszkoli – te w dalszym ciągu odbywać się będą w Filharmonii w wybrane poniedziałki w godzinach przedpołudniowych. Projekt „Poranki w Sudetach” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Edukacja Kulturalna” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

W 47. sezonie artystycznym Filharmonia Sudecka będzie kontynuowała organizację festiwali, które zainaugurowała w sezonie poprzednim. Planowana jest 2. edycja Festiwalu Bożonarodzeniowego (13-22 grudnia 2024) oraz Brass Plus Festival (21 lutego – 2 marca 2025), a także 22. edycja Festiwalu Księżnej Daisy (26-29 czerwca 2024). Podobnie jak w ubiegłym roku, Filharmonia uczestniczyć będzie w Wałbrzyskich Senioraliach – z tej okazji odbędą się dwa koncerty operowe (27 i 28 września 2024 r.). Będzie to „Wesele Figara” W. A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej i studentów Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu pod dyrekcją Pawła Przytockiego. Wzorem poprzednich lat odbędą się również Dni Muzyki Filmowej (18, 25 oraz 26 października 2024 r.), koncerty Sylwestrowe, koncert na Walentynki czy Dzień Kobiet.

Pod względem repertuarowym Filharmonia Sudecka planuje sporo nowości. W ramach programu Zamówienia Kompozytorskie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego specjalnie dla wałbrzyskiej filharmonii Michał Ziółkowski skomponuje „Opowieść wigilijną”, oratorium na orkiestrę symfoniczną, chór dziecięcy i aktorów lalki. Zaprezentowane zostaną również prawykonania kompozycji Katarzyny Dziewiątkowskiej, Adama Porębskiego, Ignacego Wojciechowskiego i Michała Ziółkowskiego. Pokazany zostanie związek muzyki z poezją, w koncertach: „Jan Kochanowski – Pieśni na jazzowo” (25 kwietnia 2025) czy „Kobiety mówią o uczuciach…” (grudnia 2024), w którym usłyszymy kompozycje do wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Juliana Tuwima. Po raz pierwszy w Wałbrzychu wystawiona zostanie wersja koncertowa musicalu „Jesus Christ Superstar” (12-13 kwietnia 2025 r.).

Planowane są również zmiany modernizacyjne budynku Filharmonii, dla melomanów najbardziej zauważalną będzie przebudowa balkonów, która zrealizowana zostanie podczas przerwy wakacyjnej. W nowym sezonie miejsca na balonie mają być bardziej komfortowe, gwarantujące lepszą widoczność sceny.

Sprzedaż biletów na koncerty nowego sezonu artystycznego rozpocznie się 21 czerwca 2024 r., wraz z zakończeniem aktualnego sezonu artystycznego. Będzie można kupić zarówno pojedyncze bilety na koncerty, jak i abonamenty, które funkcjonować będą podobnie jak w ubiegłym sezonie. Będą to:

ABONAMENT INDYWIDUALNY PLATYNOWY – przy zakupie biletów na wszystkie koncerty, z wyjątkiem koncertów edukacyjnych – rabat 30%

ABONAMENT INDYWIDUALNY ZŁOTY – przy zakupie biletów na 20 i więcej wybranych, różnych koncertów – rabat 20%

ABONAMENT INDYWIDUALNY SREBRNY – przy zakupie biletów na 15 do 19 wybranych, różnych koncertów – rabat 15%

ABONAMENT INDYWIDUALNY BRĄZOWY – przy zakupie biletów na 10 do 14 wybranych, różnych koncertów – rabat 10%

ABONAMENT na KONCERTY FAMILIJNE – koszt 180 zł

Bilety można kupić w kasie biletowej Filharmonii Sudeckiej oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl.

Abonamenty są do nabycia w kasie biletowej Filharmonii Sudeckiej.

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

9
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group