Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5671
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: To są prawdziwe matematyczne talenty

Niedziela, 24 lutego 2019, 8:44
Aktualizacja: 8:50
Autor: red
Wałbrzych: To są prawdziwe matematyczne talenty
Fot. organizatorzy
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 w Wałbrzychu po raz kolejny zorganizowała Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy MATEMATICA APPLICATA 2019 – II edycja.

Matematica Applicata to konkurs kierowany do uczniów klas starszych szkół podstawowych ze wszystkich szkół powiatu wałbrzyskiego. I etap konkursu miał miejsce 21 lutego.

Konkurs zyskuje coraz większą popularność, o czym świadczy lista zgłoszonych szkół, o kilka szkolnych drużyn dłuższa w porównaniu z rokiem 2018 (I edycja konkursu). W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 50 uczniów, z 13 szkół: PSP nr 28 (ubiegłoroczny zwycięzca), PSP z Oddziałami Integracyjnymi nr 26, PSP nr 5, PSP nr 23, PSP nr 6, PSP nr 37, PSP nr 2, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3
z Wałbrzycha oraz Miejska Szkoła Podstawowa w Jedlinie Zdroju, Miejska Szkoła Podstawowa w Szczawnie – Zdroju z oddziałami gimnazjalnymi, PSP nr 4 w Strzegomiu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Mieroszowie, a także organizator konkursu PSP nr 15 z Wałbrzycha.

Wzrosła również ranga konkursu, bowiem od bieżącego roku szkolnego jest on zamieszczony w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratorium oświaty. Skutkuje to możliwością wymienienia na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach w roku szkolnym 2018/2019 w województwie dolnośląskim.

Warto także wspomnieć, iż w fazie organizacji konkursu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 współpracuje z panem profesorem Stanisławem Bartkiewiczem pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. Profesor jest mentorem całego przedsięwzięcia oraz konsultantem zadań.
W stosunku do pierwszej edycji rozszerzono także zakres i liczbę przedmiotów, na podstawie których skonstruowano zadania. Obecnie są to matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia i historia. Zatem tego typu konkurs jawi się również jako wspaniałe przygotowanie do zbliżających się wielkimi krokami egzaminów po klasie VIII.

W bieżącej edycji, I etap konkursu Matematica Applicata polega na rozwiązaniu 14 zadań testowych zamkniętych oraz 3 zadań otwartych, każde za 5 punktów. Łącznie uczestnik zdobywa maksymalnie 29 punktów. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to etap teoretyczny. Z kolei praktycznymi umiejętnościami uczestnicy muszą wykazać się podczas etapu II. Wówczas do zmagań przystąpi 5. szkół, których uczniowie zdobędą w sumie największą ilość punktów. Generalnie uczeń biorący udział w konkursie pracuje zatem na swój własny sukces, a jednocześnie na sukces swojej drużyny szkolnej.

Zadania II etapu, stanowią połączenie wiedzy z umiejętnościami praktycznymi oraz logicznym i strategicznym myśleniem. Matematica Applicata to dwuetapowy konkurs, w którym położono nacisk na praktyczne wykorzystywanie matematyki w innych dziedzinach wiedzy, a w szczególności w fizyce, chemii, biologii i geografii.

Idea konkursu, to pokazanie, iż matematyka nie jest jedynie nauką wykonywania działań na liczbach, lecz przede wszystkim doskonałym narzędziem w całej nauce. Do konkursu przystąpili uczniowie, którzy wykazują wybitne zainteresowania naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Pragną oni rozwijać swój potencjał intelektualny. Konkurs służy pobudzaniu do kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia spójnego, interdyscyplinarnego modelu wiedzy uczniów oraz promowania pracy zespołowej i współzawodnictwa fair play. Szkoły walczą o puchar ufundowany przez dyrektora PSP nr 15 pana Pawła Łuczyńskiego. Jest to nagroda przechodnia.

Gratulacje należą się wszystkim uczniom, którzy zdecydowali się stanąć do współzawodnictwa i zmagań naukowych oraz ich opiekunom, nauczycielom przygotowującym do konkursu.

W oczekiwaniu na tegoroczne wyniki I etapu Matematica Applicata i na rozgrywki II etapu, planowane na 28 marca 2019 roku, już zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego Matematica Applicata.

Twoja reakcja na artykuł?

5
56%
Cieszy
1
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group