Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5590
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Tomasz Wandzel gościł w Bibliotece pod Atlantami

Czwartek, 11 października 2012, 6:17
Autor: Wiktoria Blicharz
Wałbrzych: Tomasz Wandzel gościł w Bibliotece pod Atlantami
Fot. Wiktoria Blicharz
Niewidomy pisarz Tomasz Wandzel po sukcesie swojej pierwszej powieści „Dom w chmurach” zdecydował się na napisanie kolejnej i propagowanie idei asymilacji osób niewidomych w najbliższym otoczeniu.

Spotkanie z pisarzem w Bibliotece pod Atlantami miało przebieg dwutorowy.

Sedno sprawy stanowiły oczywiście publikacje autora. Jednak ważna była również część dotycząca radzenia sobie osób niepełnosprawnych z zastaną rzeczywistością. Jako że pisarz jest niepełnosprawny, niezwykle ważna była dla niego popularyzacja wspomnianego tematu.

Swoją przygodę z pisarstwem Tomasz Wandzel rozpoczął, jak sam przyznaje, z nudy. Dojeżdżając 100 km do miejsca pracy zastanawiał się, w jaki sposób zagospodarować codzienny czas podróży. Zdecydował się na pisanie. Choć pierwsze próby nie przynosiły spodziewanych efektów, czekał cierpliwie, aż posypały się nagrody. Tak oto „niewinny romans z literaturą przerodził się w dwie powieści” – jak mówi autor.

Pierwsza powieść autora „Dom w chmurach” powstała jako odpowiedź na konkurs dotyczący powieści współczesnej. Organizatorem była instytucja kulturalna z Walimia, dlatego też tu właśnie umieścił on akcję powieści. Jest to, jak mówi sam pisarz, powieść pastelowa, delikatna – zupełnie różna od najnowszej. Trochę tu wątków autobiograficznych, ale większość to fikcja.

Sporo czasu poświęcono także zapowiedzi najnowszej publikacji autora „Hycel”. Głównym bohaterem jest pies. Właściwie „nadpies”. Pies wyszkolony przez ratowników i inteligentniejszy od człowieka. Zamiarem autora było ukazanie szczególnej relacji, jaka łączy to zwierzę z człowiekiem. Ważne jest dostrzeżenie w takiej relacji uczuć danego zwierzęcia. To, że został on wyszkolony, by nam pomóc, to jedno, ale pies – jak każde stworzenie - może mieć lepszy i gorszy dzień, dlatego te relacje są takie szczególne. Temat jest autorowi szczególnie bliski, jako że kilka lat temu sam współpracował ze specjalistycznie wyszkolonym psem przewodnikiem. Poruszany jest tu także ekologiczny aspekt ochrony zwierząt i sposobu ich traktowania w schroniskach. Powieść ukaże się w lipcu.

Druga część spotkania autorskiego przebiegała pod hasłem osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej.

Nie bez znaczenia były także uwagi zaproszonego gościa – członka stowarzyszenia osób niewidomych na ich temat, a właściwie tego, jak osoba niewidoma porusza się w przestrzeni. Część osób po prostu boi się wychodzić z domu, boi się otaczającej rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, aby pomóc tym, którzy zdecydowali się zaadaptować. Potrzebują oni najzwyklejszej pomocy. Gdy na przystanku podjeżdża autobus, dyskretnie powiedzieć, jaki to autobus właśnie podjechał. Wskazać drzwi wejściowe. W środku położyć rękę na oparciu siedzenia czy uchwycie. Takie drobne gesty dają osobie niewidomej poczucie bezpieczeństwa.

W Polsce żyje około 500 tysięcy osób niepełnosprawnych. Warto zatem nauczyć się obcowania z nimi i aktywnego sąsiedztwa.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group