Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 2674
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwa wystawa w Zamku Książ

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 15:39
Aktualizacja: 15:40
Autor: opr. PAW
Fot. red
Keukenhof jest największym ogrodem prezentującym kwitnące rośliny cebulowe – jedynym w swoim rodzaju, znanym na całym świecie. Jest też jedną z najpopularniejszych atrakcji Holandii.

Od 1 kwietnia do 20 maja w Zamku Książ (II piętro) prezentowane będą dwadzieścia cztery obrazy przedstawiające ważne „Momenty Królewskie” w Keukenhof.

W XV wieku tereny dzisiejszego ogrodu należały do holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii, która spędzała tutaj sporo czasu, głównie polując. Zbierano tu zioła dla zamkowej kuchni, stąd też nazwa Keukenhof - „ogród kuchenny”. Dzisiejszy ogród założył w 1949 roku ówczesny burmistrz Lejdy, z inicjatywy hodowców i eksporterów cebulek, którzy w ten właśnie sposób - „na żywo”, chcieli zaprezentować swój towar. Z biegiem lat w ogrodzie pojawiły się też rośliny wieloletnie, krzewy i nowe drzewa. Układ przestrzenny majątku Keukenhof, który był wówczas w posiadaniu bogatej rodziny kupieckiej Van Pallandt - w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego - powstał jeszcze w 1850 roku według wcześniejszego projektu znanych architektów krajobrazu, ojca i syna Zocherów, tych którzy stworzyli też m.in. amsterdamski Vondelpark. Beukenlaan (Aleja Bukowa) z majestatycznymi drzewami, tak jak i pierwsze kanały, pochodzą z tego właśnie okresu. W 1999 roku ogród powiększono o 4 ha, na których powstały, m.in. Ogród Konwencjonalny w kształcie wachlarza, otoczony murem Ogród Zamkowy oraz labirynt.

25. tabliczka odnosi się do ostatnich sześćdziesięciu lat, od kiedy to Keukenhof przyciąga swym urokiem królewskich gości w Królestwie Niderlandów. Wybierzcie się na spacer przez te zachwycające, kwitnące hektary wraz z monarchami tego kraju.

Źródło: Zamek Książ

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group