Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 4965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Trzy premiery w Szaniawskim

Środa, 26 maja 2021, 11:49
Aktualizacja: 14:50
Autor: red
Wałbrzych: Trzy premiery w Szaniawskim
Fot. Tomasz Jękot
Na 29 maja Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu przygotował dwie premiery.

Pierwsza z nich to autorski projekt Briana Michaelsa i Katarzyny Gorczycy, MENSCH. W spektaklu-performansie zobaczymy Czesława Skwarka, który zaprosi widzów na wystawę poświęconą Salmanowi Schockenowi. Nazwisko to niewiele mówi wałbrzyszanom, a powinno. Schocken był wizjonerskim przedsiębiorcą, który zdemokratyzował konsumpcję, udostępnił towary i usługi tysiącom ludzi, którzy nigdy wcześniej nie mieli do nich dostępu. Jego imponujące, postępowe, modernistyczne sklepy umożliwiły ludziom pracy zakup dobrej jakości produktów po przystępnych cenach i ożywiły miejski profil miasta. Rozumiał konieczność ulepszania świata – dla wielu, nie dla nielicznych. Samodzielnie wykształcony niemiecki żydowski humanista, który może być dzisiaj dla nas ogromną inspiracją. Nie bez powodu wystawa zlokalizowana jest w obecnym Domu Handlowym Chełmiec (potocznie nadal zwanym Pedetem) przy ul. Słowackiego w Wałbrzychu. To właśnie w tym budynku od 1929 roku istniał Dom Handlowy sieci Schocken. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć, jak obecnie wygląda budynek, porównać go z archiwalnymi zdjęciami, ale przede wszystkim poznać historię MENSCHA - człowieka, który naprawiał świat po kawałeczku. Zabarwiony kontekstami filozoficznymi, moralnymi, ale podany w przyjaznej, bezpośredniej formie – taki będzie monodram Czesława Skwarka, na który zapraszamy:
29.05. / sobota / 18:00 / PREMIERA
30.05. / niedziela / 18:00
17.06. / czwartek / 19:00
18.06. / piątek / 19:00

Druga propozycja, która swoją premierę również ma 29.05., to muzyczny spektakl ANCORA TU. Teraz ty, teraz my. W 2026 roku polska wreszcie doczekała się organizacji koncertu piosenki Eurowizji. Co więcej, nasz kraj postanowił zorganizować najbardziej popularny na świecie przegląd piosenek w Wałbrzychu, w odnowionym specjalnie na tę okoliczność, legendarnym Hotelu Sudety. W 2026 roku Eurowizja obchodzi 70‑lecie swojego istnienia, wpisując się do księgi rekordów Guinnessa, jako najdłużej nadawany, cykliczny konkurs muzyczny świata. Wyjątkowy wieczór, specjalnie dla wszystkich widzów na żywo i przed telewizorami, poprowadzą największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Nie zabraknie wzruszeń, ponadczasowych przebojów, które rozpoczęły swoją wielką karierę na Eurowizji. Zaskakujące występy i świat przyszłości skąpane w blichtrze złożą się na niezapomniany wieczór. 70. Konkurs Piosenki Eurowizji 2026, Wałbrzych, Poland – what can go wrong? Uważamy za otwarty! Bo co może pójść źle? Wszystko? Muzyka to język, który rozumiemy wszyscy. Jeżeli jej zaufamy będziemy w stanie przetrwać najmroczniejszy czas.

Tekst: Tomasz Jękot, Maciej Podstawny
Reżyseria: Maciej Podstawny
Dramaturgia: Tomasz Jękot
Muzyka live: POLPO MOTEL Olga Mysłowska, Daniel Pigoński
Scenografia: Mirek Kaczmarek, Marta Śniosek-Masacz
Kostiumy: Marta Śniosek-Masacz
Choreografia: Dorota Furmaniuk
Video: Przemysław Tokarski

Obsada: Joanna Łaganowska, Irena Sierakowska, Mateusz Flis, Rafał Kosowski, Wojciech Marek Kozak, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki

Wieczory z Eurowizją:
29.05. / sobota / 20:00 / Duża Scena / PREMIERA
30.05. / niedziela / 20:00 / Duża Scena
01.06. / wtorek / 19:00 / Duża Scena

W Teatrze będziecie mogli także spędzić czerwcowy długi weekend, bo już 4 czerwca (piątek) o 19:00 zaprezentujemy kolejną nowość: KING’S SIZE. W spektaklu gościnny udział bierze Renata Dancewicz, która powraca po latach do Wałbrzycha. KING’S SIZE to historia o silnej potrzebie rozliczenia z własną przeszłością. O nieumiejętności pójścia naprzód, kiedy krępują nas toksyczne złogi powstałe na skutek decyzji, których nie podjęliśmy oraz słów, których nie wypowiedzieliśmy, kiedy było to konieczne. Jest to historia o potrzebie wybaczenia, oraz o potrzebie wspólnoty, nawet jeśli śladów jedności szukać musimy daleko. Być może trzeba się cofnąć o 33 lata, czyli do dnia, w którym wszystkie krasnale opuściły Szuflandię i przeszły do Kingsajzu- krainy wiecznej, niezmąconej szczęśliwości.

Tekst, reżyseria, reżyseria świateł: Kuba Zubrzycki
Scenografia i kostiumy: Anna Dobrowocka
Muzyka: Albert Pyśk
Inspicjent: Iwona Skiba

Obsada: Renata Dancewicz [g], Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn

Gramy:
4.06. / piątek / 19:00 / Scena Kameralna / PREMIERA
5.06. / sobota / 19:30 / Scena Kameralna
6.06. / niedziela / 19:30 / Scena Kameralna
7.06. / poniedziałek / 19:00/ Scena Kameralna

Poza premierami, w czerwcu pojawią się znane i lubiane tytuły: HA(E)USER, CZEGO NIE WIDAĆ, ŻEGLARZ oraz ostatnia premiera sezonu: RZYWOT część pierwsza: rozpadająca się historia (premiera 25.06.).

Zapraszamy do śledzenia repertuaru na www.teatr.walbrzych.pl

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
2
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group