Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5546
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Trzydniowe święto kultury

Piątek, 14 czerwca 2024, 8:31
Aktualizacja: 9:02
Autor: red
Wałbrzych: Trzydniowe święto kultury
Fot. organizatorzy
Darmowe koncerty, spotkania autorskie i wieczór kabaretowy. Czołowi artyści na Festiwalu Twórczej Wyobraźni w Wałbrzychu

Jacek Bończyk, Mietek Szcześniak, Michał Rusinek, Zbigniew Rokita czy Andrzej Poniedzielski to tylko część artystów, którzy pojawią się na tegorocznej, trzeciej edycji Festiwalu Twórczej Wyobraźni w Wałbrzychu. Trzydniowe spotkanie z literaturą i muzyką rozpocznie się 21 czerwca na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu. W programie m.in. spotkania autorskie, koncert poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego i Republiki czy wieczór kabaretowy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

- To są z całą pewnością artyści z najwyższej półki. To są ludzie, których ja podziwiam i cenię - przyznaje Jacek Bończyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczej Wyobraźni.

Trzydniowe święto sztuki rozpocznie się w piątek 21 czerwca o godzinie 16.45 spotkaniem z Michałem Rusinkiem. Z byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a dziś szefem fundacji Jej imienia w Kuźni porozmawia Jerzy Kisielewski. O godzinie 19.00 na scenie w Kuźni pojawi się aktor, wokalista i multiinstrumentalista Sambor Dudziński. Niewiele jest instrumentów, na których muzyk nie potrafi zagrać. Warto go usłyszeć. Muzycznym zakończeniem pierwszego dnia Festiwalu Twórczej Wyobraźni będzie koncert „Songs From Yesterday”. Na scenie pojawią się Mietek Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio. Usłyszymy jazzowe aranżacje znanych i lubianych przebojów, a wśród nich takie tytuły, jak „Tears in Heaven” Erica Claptona czy „Yesterday” The Beatles.

Pierwszy dzień Festiwalu Twórczej Wyobraźni przypada w dniu przesilenia letniego. Z okazji Nocy Kupały dwa specjalne występy przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Pierwszy pokaz w wykonaniu najmłodszych tancerzy obejrzymy o godzinie 18.30. Na drugi pokaz, któremu towarzyszyć będzie pokaz ognia, zespół zaprasza o 22.30. W czasie „Kopalnocki” nie zabraknie śpiewów i tańców z  wiankami.

W sobotę, w czasie drugiego dnia festiwalu, o godzinie 11.00 i 16.00 organizatorzy zapraszają do Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na terenie Starej Kopalni na wystawę Ewy Cieniak „Czerwona Nitka” i warsztaty z artystką. Na godzinę 16.00 w „Galerii na Piętrze” Starej Kopalni zaplanowano wernisaż wystawy fotografii Piotra Sadoczyńskiego, a godzinę później w Multimedialnej Galerii Obrazu rozpocznie się XII Ogólnopolski Przegląd Fotografii i Diaporam PTTK.

Drugi dzień Festiwalu Twórczej Wyobraźni to także spotkanie ze Zbigniewem Rokitą. Z autorem książek reporterskich „Kajś, opowieść o Górnym Śląsku” w Kuźni porozmawia Jerzy Kisielewski. O godzinie 19.00 na małej scenie w Kuźni z koncertem „Z miłości” pojawi się Iwona Loranc & Tricolor. To będzie niesamowita podróż w świat piosenki poetyckiej. Ten wieczór zakończy się koncertem poświęconym twórczości Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.

- Rozpocznie duet Radosław Bolewski i Maciej Tubis. Bardzo interesująca forma, perkusista i pianista, wykonują utwory Republiki, a następnie na scenie trio - Jacek Bończyk, Zbyszek Krzywański i Jakub Nowak. Zagramy „Czarno-biało ślady”. Jest to program poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu i Republice, który gramy od jakiegoś czasu, zagraliśmy bardzo dużą trasę w ubiegłym roku przy okazji koncertu „Obywatele Republiki” i postanowiliśmy zagrać to w Starej Kopalni - mówi Jacek Bończyk.

Festiwal zakończy się w niedzielę 23 czerwca. Bohaterem tego dnia będzie Andrzej Poniedzielski. O godzinie 16.00 w Kuźni zaplanowano spotkanie autorskie, a o godzinie 20.00 Andrzeja Poniedzielskiego z zespołem zobaczymy na dużej scenie w jubileuszowym koncercie „BA! czyli Best After”. To będzie pełen humoru wieczór kabaretowy. Usłyszymy wyjątkowe piosenki i sporą dawkę inteligentnej satyry. Trzeci i ostatni dzień festiwalu to także koncert „To nie przypadek” w Kuźni. Na scenie pojawią się Bogdan Hołownia i Paweł Pańta. Hołownia zaliczany jest do czołówki polskich muzyków jazzowych. Pańta to wybitny kontrabasista i gitarzysta basowy.

- Trzecia edycja festiwalu w Starej Kopalni cieszy, bo przypomnę, to wyjątkowy dla nas rok. Świętujemy jubileusz 10-lecia turystycznego udostępnienia Starej Kopalni po rewitalizacji zakończonej w 2014 roku. Cieszę się, że program festiwalu uzupełniają wydarzenia przygotowane także przez Starą Kopalnię, mowa oczywiście o wystawach fotograficznych, które regularnie organizujemy czy pokazach przygotowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, który działa w strukturach Starej Kopalni - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia przygotowane w ramach trzeciej edycji Festiwalu Twórczej Wyobraźni jest bezpłatny. Spotkania autorskie i kameralne koncerty odbędą się w Kuźni. Koncerty finałowe zaplanowane są na terenach zewnętrznych pogórniczego kompleksu.

Twoja reakcja na artykuł?

5
31%
Cieszy
4
25%
Hahaha
2
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
4
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group