Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 5496
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Tytuł wręczony

Sobota, 16 września 2023, 12:53
Autor: red
Wałbrzych: Tytuł wręczony
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
Trwa świętowane 50. rocznicy przyłączenia Książa do Wałbrzycha. Obchody rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Miejskiej w Zamku Książ w Wałbrzychu, podczas której uhonorowano tytułem Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha Dorotheę Stempowską – ostatnią mieszkankę naszego miasta, która pamięta księżną Daisy.

Uzasadnienie:

Dorota Stempowska urodziła się 14 lutego 1935 roku w majątku Książ księcia von Pless jako Dorothea Wawrzyczek. Jej ojciec Edward Wawrzyczek był mistrzem siodła w stajniach książęcych, a matka (córka kowala w stadninie) nie pracowała. Pochodziła z rodziny zamieszkałej na Dolnym Śląsku od wieków i pracującej dla Hochbergów od pięciu pokoleń.

Jako dziecko była świadkiem schyłkowych dni dworu książęcego w Książu i jest ostatnią osobą w Wałbrzychu, która pamięta osobiście księżną Daisy von Pless. 1 października 1940 była świadkiem jej ostatecznego pożegnania z zamkiem. Do jej wczesnych wspomnień należą także wkroczenie nazistowskiej organizacji TODT do Książa , jego barbarzyńska przebudowa, a także wkroczenie Armii Czerwonej, jej okupację i niszczenie zamku.

Po ukończeniu polskiej szkoły podstawowej Pani Dorothea, podjęła pracę w biurze Państwowego Stada Ogierów, a później w Hucie Karol w Wałbrzychu.

W 1953 roku wyszła za mąż za byłego więźnia hitlerowskich obozów, Zygmunta Stempowskiego.

Po urodzeniu drugiego dziecka podjęła pracę w Książu jako kasjer biletowy. Od 1969 roku, kiedy powstało Obserwatorium Geofizyczne w Książu Polskiej Akademii Nauk, aż do emerytury była jego pracownikiem. Maturę zdała w Liceum dla Dorosłych w 1974 rok z wynikiem bardzo dobrym.

Od 30 lat pracuje społecznie w Niemieckim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym w Wałbrzychu, a od 11 lat jest jego przewodniczącą. W Stowarzyszeniu zajmuje się przede wszystkim zachowywaniem i pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego Wałbrzycha, Aglomeracji Wałbrzyskiej i ich przedwojennych mieszkańców. Przez wiele lat regularnie współpracowała także z polskimi kombatantami oraz członkami Towarzystwa Społeczno-Kulturalnymi Żydów w Wałbrzychu.
Regularnie występuje na scenach krajowych i zagranicznych jako członkini działającego przy NTSK, chóru Freundschaft (Przyjaźń). Chórzyści śpiewają po niemiecku, polsku i łacinie. Jest organizatorką dorocznego przeglądu chórów Beate Cantores.

Od co najmniej czterech dekad Pani Dorota Stempowska zajmuje się także upowszechnianiem wiedzy historycznej ta temat księżnej Daisy i Zamku Książ. Regularnie występuje w mediach krajowych i zagranicznych, a losy jej i jej rodziny opisane zostały w wielu książkach, artykułach i innych publikacjach. Obecnie pracuje nad redakcją swoich wspomnień.

Przez całe życie przyświecała jej misja budowania porozumienia między narodami polskim i niemieckim. Jej wysiłki i starania zostały docenione przez najwyższe władze obu krajów.

W 2018 roku Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczył ją prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, a w 2020 Krzyż Zasługi nadał jej prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Jako sygnatariusze tego wniosku wierzymy, że do odznaczeń tych powinien być dołączony zaszczytny tytuł Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

6
40%
Cieszy
3
20%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
27%
Złości
1
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group