Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 5653
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Ubezpieczenie kota w domu i mieszkaniu – ile kosztuje?

Wtorek, 15 września 2020, 6:17
Aktualizacja: 8:16
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Ubezpieczenie kota w domu i mieszkaniu – ile kosztuje?
Fot. pixabay.com
Dla ubezpieczycieli zwierzęta domowe są częścią wyposażenia domu lub mieszkania. Tym samym także koty traktuje się jako mienie ruchome. Pupile można chronić z polisy mieszkaniowej już od około 100 zł rocznie. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie kota – jak to zrobić?

Chcąc ubezpieczyć kota, należy wykupić polisę mieszkaniową uwzględniającą mienie ruchome. Sama podstawa to w tym przypadku za mało, gdyż chroni ona jedynie mury przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi.

Skuteczne ubezpieczenie kota w polisie mieszkaniowej zależy w głównej mierze od jej zakresu. Posiadanie zwierzęcia wiąże się z różnymi ryzykami – kot może wypaść przez okno lub balkon, zostać pogryziony przez inne zwierzę czy zginąć pod kołami samochodu. Z drugiej zaś strony może też spowodować szkody, np. uszkodzić mienie należące do sąsiada, które narażą właściciela na niemałe wydatki. Mając na uwadze powyższe przesłanki, należy zadbać o to, aby polisa uwzględniała:
• OC w życiu prywatnym,
• Home Assistance.

Celem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest ochrona osób trzecich i ich mienia. Dzięki temu właściciel nie będzie musiał ze swojej kieszeni płacić za szkody wyrządzone przez kota, gdy ten np. zniszczy ogródek sąsiada. Z kolei Home Assistance to pakiet usług przydający się w wielu sytuacjach. W zależności od rodzaju polisy jego zawartość może być inna, dlatego warto sprawdzić, czy obejmuje on m.in. usługi weterynaryjne, opiekę nad kotem na czas likwidacji szkody lub pobytu właściciela w szpitalu, transport zwierzęcia do tymczasowego miejsca pobytu, jeżeli zajdzie taka konieczność itp.

Kiedy polisa zapewnia kotu ochronę?

Polisa mieszkaniowa chroni kota w takim samym zakresie, jak inne mienie ruchome, dlatego jego poszerzenie leży w interesie ubezpieczonego. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajduje się informacja, od jakich zdarzeń chroniony jest kot.

Z reguły są to:
• wypadek komunikacyjny kota,
• otrucie zwierzęcia,
• pogryzienie kota przez inne zwierzę,
• włamanie, wskutek którego kot poniósł śmierć lub doznał uszczerbku na zdrowiu,
• wypadnięcie zwierzęcia przez okno lub balkon.

Wyłączenia odpowiedzialności i limity – o tym trzeba pamiętać

Przy ubezpieczaniu kota trzeba brać poprawkę na wyłączenia odpowiedzialności. Ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowania m.in. w razie choroby lub śmierci kota z przyczyn naturalnych, przeniesienia przez kota choroby na lokatorów itp. Pełna lista wyłączeń zamieszczona jest w OWU. Ubezpieczyciele często dają możliwość ubezpieczenia kota tylko do określonej kwoty, ale nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o rasę zwierzęcia. Należy również przypomnieć o pewnych limitach w pakiecie Home Assistance, które dotyczą np. liczby wizyt u weterynarza w ciągu roku oraz maksymalnych kwot, do których można finansować z polisy leczenie kota.

Ile kosztuje ubezpieczenie kota?

Średnio za ubezpieczenie zwierzęcia, a przy tym całej nieruchomości, trzeba zapłacić od 100 do 200 zł, ale warto przeanalizować to na konkretnym przykładzie. Dotyczy on mieszkania w Warszawie o powierzchni 60 m kw. i o wartości 430 tys. zł. Suma gwarantowana dla ruchomości wynosi 55 tys. zł, polisa uwzględnia zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym i mienie ruchome.

Oto kilka propozycji ubezpieczeń:

1. Polisa w Proamie za 293 zł, gdzie mury i elementy stałe ubezpieczone są na 485 tys. zł.
2. Polisa w Generali za 311 zł ze wspólną sumą ubezpieczenia dla murów oraz elementów stałych od zdarzeń losowych i kradzieży opiewającą na 485 tys. zł.
3. Polisa w Link4 za 413,38 zł z szeroko rozbudowanym pakietem assistance.
4. Polisa w mtu24.pl za 641 zł z sumą ubezpieczenia OC w życiu prywatnym wnoszącą 100 tys. zł.
5. Polisa w INTER Polska za 952 zł dająca możliwość wykupienia ubezpieczenia w opcji All Risk obejmującej wszystkie ryzyka, które nie zostały wyłączone w OWU.

To, ile będzie kosztować ubezpieczenie kota, zależy od rozmaitych czynników. Na ostateczną cenę polisy wpływ mają m.in. wartość, lokalizacja oraz metraż domu czy mieszkania, a także liczby ryzyk.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
1
20%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group