Niedziela, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 2683
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Stare Bogaczowice: Uczcili pamięć ofiar zbrodni na Wołyniu

Środa, 13 lipca 2016, 6:45
Autor: red
REGION, Stare Bogaczowice: Uczcili pamięć ofiar zbrodni na Wołyniu
Fot. UG Stare Bogaczowice
Dla uczenia tych wydarzeń, o których pamięć jest żywa wśród mieszkańców gminy Stare Bogaczowice (wiele rodzin przyjechało tu z kresów wschodnich), 11 lipca zorganizowano uroczystości upamiętniające tę tragiczne wydarzenia.

Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-44 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II RP określane są mianem rzezi wołyńskiej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości.

Dla polskich historyków rzeź wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ponad 100 tys. osób. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar. Dla uczenia tych wydarzeń o których pamięć jest żywa wśród mieszkańców gminy Stare Bogaczowice (wiele rodzin przyjechało tu z kresów wschodnich), 11 lipca zorganizowano uroczystości upamiętniające tę tragiczne wydarzenia.

Po okolicznościowej mszy św. odprawionej przez proboszcza Jacka Biernackiego uczestnicy obchodów udali się pod pomnik upamiętniający przesiedlenie ludności w roku 1945. Biorący udział w uroczystości Poseł Michał Dworczyk i Wicewojewoda Kamil Zieliński w swoich wystąpieniach podkreślali konieczność zachowania pamięci o tamtych wydarzeniach. W przyszłym roku Sejm ustanowi dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

W obchodach wzięli też udział przedstawiciele starostwa i sąsiednich gmin. Organizatorem obchodów był PIS oraz Eugeniusz Rajca i Bogusław Uchmanowicz oraz grupa mieszkańców.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group