Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2548
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: „Uczniowie Kieślowskiego” i „Młode kino” na Sokołowsko Festiwalu Filmowym Hommage à Kieślowski 2014

Czwartek, 4 września 2014, 6:20
Autor: red
REGION, Sokołowsko: „Uczniowie Kieślowskiego” i „Młode kino” na Sokołowsko Festiwalu Filmowym Hommage à Kieślowski 2014
Fot. użyczone
Jutro rozpoczyna się Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014.

Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych.

Wśród bloków filmowych tegorocznej edycji są m.in. „Uczniowie Kieślowskiego” blok prezentujący filmy reżyserów, którzy w swojej twórczości podążają za wrażliwością twórcy „Amatora” oraz blok „Młode kino” pokazujący wrażliwość reżyserów najmłodszego pokolenia.

„Uczniowie Kieślowskiego” to blok, w którym wyświetlony zostanie film fabularny „Jeśli nie my to kto” Andresa Veiela niemieckiego reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych oraz dramaturga, który był słuchaczem seminariów filmowych, prowadzonych w latach 80. przez Kieślowskiego w Kulturhaus Bethanien w Berlinie. W bloku znajdzie się również „Piekło niebo” Natalii Korynckiej-Gruz, laureatki m.in. Nagrody za debiut reżyserski lub drugi film na FPFF w Gdyni 1998 („Amok”). Za film „Piekło niebo” otrzymała nagrodę Rady Programowej TVP na FPFF w Gdyni 2005 oraz Bronze Award na WorldFest Independent Film Festival w Houston w 2006 r. Jej film opowiada o pierwszej walce z samym sobą przeciwko kłamstwu oraz o pierwszej lekcji odpowiedzialności za innego człowieka. Jak mówi sama reżyserka, Kieślowski niezmiennie jest dla niej guru. W bloku pokazana zostanie także szkolna etiuda Grega Zglińskiego „Przed zmierzchem” zrealizowana pod opieką artystyczną Krzysztofa Kieślowskiego. Laureat m.in. Nagrody za debiut reżyserski lub drugi film na FPFF w Gdyni 2011 („Wymyk”), za film „Przed zmierzchem” otrzymał Nagrodę za najlepszy zestaw filmów szkolnych na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 1997 roku.

W sobotę o godzinie 13.15 po projekcji filmu „Jeśli nie my to kto” Andresa Veiela, odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Natalii Korynckiej-Gruz i Grega Zglińskiego, który poprowadzi Dorota Paciarelli, członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Podczas panelu zostanie wyświetlona nagrana w Berlinie przez Dorotę Paciarelli krótka opowieść Andresa Veiela o jego spotkaniu z Krzysztofem Kieślowskim.

W bloku „Młode kino” pokazane zostanie kino współczesne, tworzone przez młodych, o młodych i dla młodych. Głos pokolenia, interesujące debiuty, filmy wyróżniające się sposobem realizacji lub wyborem tematu oraz takie, które zdobywają rozgłos dzięki nagrodom na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.

W piątek o godzinie 13.15 po prezentacji wszystkich filmów bloku odbędzie się panel dyskusyjny „Młode kino” z udziałem: Łukasza Ostalskiego, Jakuba Pączka i Katarzyny Warzechy, który poprowadzą Łukasz Maciejewski i Ajka Tarasow.

W Sokołowsku, z inicjatywy Fundacji In Situ, Marii Kieślowskiej i Stanisława Zawiślińskiego, powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Zgromadzone zbiory umożliwiają wieloaspektową pracę opartą na twórczości reżysera. Archiwum ma stać się najważniejszym ośrodkiem ich upowszechniania, dzięki wolnemu dostępowi do kolekcji zdigitalizowanych materiałów za pośrednictwem Internetu. Archiwum znalazło siedzibę w
obrębie Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku, miejscu bliskiemu reżyserowi. W ramach działalności Archiwum zorganizowano wystawę „Wokół Amatora”, która zostanie zaprezentowana podczas festiwalu.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group