Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5759
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ułani przybędą do Wałbrzycha

Środa, 7 grudnia 2016, 6:44
Autor: red
Wałbrzych: Ułani przybędą do Wałbrzycha
Fot. red
Już w tę niedzielę – 11 grudnia – ulicami Wałbrzycha przejadą konno ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

To już czwarta edycja cyklicznego wydarzenia, które na stałe wpisało się w grudniowy kalendarz Jazłowiaków z Wrocławia. Tradycja, którą kultywują miała swój początek podczas bitwy pod Jazłowcem, gdzie ułan - ochotnik Nowacki w czasie walk ujrzał nad klasztorem w Jazłowcu postać Najświętszej Marii Panny. W obliczu katastrofy ślubował, że po zakończeniu wojny powróci do klasztoru, aby osobiście złożyć jej hołd. I tak też się stało. W 1925 roku ówcześny już porucznik Władysław Nowacki odbył samotny marsz konno ze Lwowa do klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu. Wyprawa, jaką odbył, zapoczątkowała piękną tradycję, która powiązana jest z pielgrzymkami konnymi ułanów, wyruszających ze Lwowa i podążających do Jazłowca. Właśnie w dniu 11 grudnia.

Orszak konny, tak samo jak w roku ubiegłbym wyruszy ze Stada Ogierów Książ i będzie podążał do Szkoły Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Wałbrzychu. Trasa przejazdu obejmie ulice: Wrocławska, Armii Krajowej i 1 Maja.

Wraz z Ułanami Jazłowieckimi maszerować konno będą: Straż Miejska Wrocławia, Straż Miejska Wałbrzycha oraz Straż Miejska Świdnicy. Łącznie w kolumnie maszerować będzie 14 koni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group