Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3144
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ułani w Wałbrzychu

Poniedziałek, 9 grudnia 2013, 9:00
Aktualizacja: Wtorek, 10 grudnia 2013, 7:24
Autor: red.
Wałbrzych: Ułani w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na wałbrzyskich ulicach i w Rynku można było zobaczyć ułanów należących do Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich , którzy w konnym orszaku zmierzali ze Stada Ogierów Książ do Szkoły Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Wałbrzychu.

Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich powstało w celu kultywowania i podtrzymywania pamięci i tradycji związanych z dorobkiem 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich II Rzeczpospolitej, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz 14 Pułku Ułanów Armii Krajowej. Powstało za zgodą kombatantów 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i Dowódcy 14 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ułanów Jazłowieckich, który jest prawnym kontynuatorem tradycji i spuścizny bojowej 14 Pułku Ułanów. Stowarzyszanie zgodnie z tradycją zachowuje bliskie więzi ze Zgromadzeniem Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia N.M.P. zostało założone przez M. Józefę Karską i M. Marcelinę Darowską w Rzymie w 1857 roku. Ich domem macierzystym aż do roku 1946 był Jazłowiec. Siostry prowadzą przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie z internatami dla dziewcząt. Zajmują się takżę katechizacją dzieci i młodzieży w szkołach państwowych, prowadzą też pracę misyjną.

W przemarszu oprócz Ułanów udział wzięły połączone patrole konne Straży Miejskiej z Wałbrzycha i Wrocławia. Po przybyciu na teren Szkoły Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu dowódcy oddziałów zameldowali gotowość do pełnienia służby. Akcja miała na celu przypomnienie dawnych tradycji i obyczajów, kultywowanych przez Rodzinę 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group