Sobota, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 3608
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Umowa o dofinansowanie budowy Środkowosudeckiego Regionu Gospodarki Odpadami podpisana

Wiadomości: REGION
Czwartek, 9 sierpnia 2012, 16:08
Aktualizacja: Piątek, 10 sierpnia 2012, 10:03
Autor: PAW
Fot. PAW
Dziś w Ratuszu w Boguszowie–Gorcach została podpisana umowa o dofinansowanie projektu „Budowa Środkowosudeckiego Regionu Gospodarki Odpadami” w oparciu o zakład unieszkodliwiania odpadów w Lubawce.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania ze środków unijnych projektu pn. „Budowa Środkowosudeckiego Regionu Gospodarki Odpadami w oparciu o zakład unieszkodliwiania odpadów w Lubawce”. W rezultacie, spółka, której udziałowcami jest 17 dolnośląskich gmin, otrzyma dodatkowo 2 587 027,21 zł na realizowany projekt. Łączna kwota dofinansowania wyniesie – po podpisaniu aneksu do umowy - 22 551 673,39 zł. Całkowita wartość projektu wyniesie 37 131 859,36 zł.

- Ten projekt jest modelowy. To rzadkość, że 17 gmin potrafiło się porozumieć. To był właściwy krok – uważa Jerzy Tutaj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – W przyszłości szansę na realizację będą miały jedynie duże projekty, które będą wdrażane wspólnie przez kilka samorządów.

Andrzej Wojdyła, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sanikom w Lubawce, podkreślał znaczenie tej inwestycji dla gmin, które zostaną objęte projektem.
- Ten projekt jest w dużej części w trakcie realizacji – mówi Wojdyła. – Część budowlana zostanie zakończona do końca tego miesiąca. Zakład unieszkodliwiania odpadów będzie obsługiwał 17 gmin i 150 tysięcy osób.

Nowa instalacja spełnia wszelkie wymogi jakościowe i ilościowe, których kryteria ustala i wymaga Unia Europejska. Zdaniem Leszka Świętalskiego, wójta Starych Bogaczowic, rolą samorządu jest wpływanie na świadomość ludzi i zmienianie mentalności mieszkańców, bowiem wiele osób nie przywiązuje wagi do tematu przetwarzania odpadów komunalnych.
- Dotychczas wiele samorządów miało problem z odpowiednim zagospodarowaniem odpadów komunalnych – mówi Świętalski. – Dzięki tej inwestycji sytuacja ulegnie poprawie.

Przypomnijmy, że udziałowcami Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sanikom w Lubawce są następujące gminy: Bolków, Kamienna Góra (gm. miejska), Kamienna Góra (gm. wiejska), Lubawka, Marciszów, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, Boguszów-Gorce, Jawor, Męcinka, Mściwojów, Paszowice, Wądroże Wielkie, Wojcieszów, Pielgrzymka, Świerzawa.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group