• Sobota, 19 stycznia 2019
  • Godz. 3:36
  • Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
  • Czytających: 3346
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Upadłość konsumencka od A do Z. Co każdy dłużnik powinien wiedzieć?

Wiadomości: Kraj
Piątek, 9 listopada 2018, 9:21
Aktualizacja: 12:21
Autor: red
Fot. użyczone
Samo wyrażenie „upadłość konsumencka” nie zawsze wywołuje pozytywne skojarzenia. Wynika to z faktu, iż kojarzy się ona z bankructwem. To jednak również szansa na wyjście z długów oraz rozpoczęcie nowego życia. A przecież tego właśnie pragną rzesze dłużników. Co zatem warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej? Czy jest się czego bać?

Cel oraz procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka ma na celu doprowadzenie do wyjścia dłużnika ze stanu zadłużenia. Powstaje ono wskutek zaciągania kolejnych zobowiązań, których niektórzy nie mogą na bieżąco regulować. Wynika to z różnych powodów, nie zawsze zależnych od dłużnika.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może zgłosić osoba, która znajduje się w stanie niewypłacalności. Polega on na tym, że dłużnik nie może spłacać swoich zobowiązań przez okres co najmniej 3 miesięcy. Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej ma charakter sądowy. W jego trakcie są bada wszystkie okoliczności, a następnie zadecyduje o sprzedaży poszczególnych składników majątku dłużnika. Z uzyskanych w ten sposób pieniędzy spłacone zostaną w proporcjonalny sposób roszczenia wierzycieli. Dłużnik nie pozostanie jednak całkowicie bez środków do życia. Zgodnie z przepisami, po potrąceniu z pensji musi mu pozostać równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Takie rozwiązanie ma ułatwić wyjście z zadłużenia, a nie zaspokoić bezdusznych wierzycieli.

Upadłość konsumencka zdaniem doświadczonego prawnika

Problematyka związana z upadłością konsumencką nie jest obca wielu prawnikom. Popularność tego rodzaju postępowań sprawiła, że setki adwokatów i radców prawnych postanowiło zająć się nimi w swej działalności. Zdaniem specjalisty z kancelarii R. Ptak i Wspólnicy:

Z roku na rok postępowań o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest coraz więcej. Duże znaczenie miała tutaj liberalizacja przepisów, która rozszerzyła krąg osób mogących składać wnioski w tym przedmiocie. Wielu dłużników decyduje się skorzystać z pomocy prawników, gdyż obawiają się, że sami nie poradzą sobie w toku postępowania. Nic dziwnego, łatwo jest bowiem popełnić błąd, którego skutki mogą być poważne.

Z wypowiedzi tej jasno wynika, że w polskim społeczeństwie rośnie świadomość prawna, a także, iż coraz więcej osób zwraca się po pomoc nie tylko wówczas, gdy mają poważne kłopoty, ale również po to, by tym kłopotom zapobiec. Pomimo tego że upadłość konsumencka kojarzy się z bankructwem, nie jest ona czymś, co powinno budzić strach w dłużnikach. Wręcz przeciwnie, dla wielu osób jest to bowiem jedyna realna szansa na wyjście z zadłużenia. Dlatego też warto udać się do prawnika i omówić z nim swoją sytuację. Ten oceni stan faktyczny i na pewno pomoże podjąć decyzję co do dalszego działania. Jeśli będzie taka potrzeba, sporządzi odpowiedni wniosek, inicjujący postępowania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Graźyna 9-11-2018 17:34
Od 9.08.2018 roku zmieniło się prawo związane x przedawnienie długów. Sąd Najwyższy potwierdził.iż bankowy tytuł zapłaty nie jest dokumentem urzędowym i na tej podstawie mroźna podważyć wszystkie wyrok i nakazy w związku z zadłużeniem wobec banków

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group