Wtorek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 1751
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uroczyste otwarcie nowego zakładu RONAL

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 10 stycznia 2014, 15:25
Aktualizacja: 22:56
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyło się uroczyste otwarcie nowego zakładu firmy Ronal. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, władz miasta, przedstawiciele sąsiednich gmin, władze WSSE i oczywiście przedstawiciele firmy Ronal.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji firmy, jej historii, dorobku i osiągnięć, poprzez film reklamowy i prezentację multimedialną. Firma powstała w roku 1969. Należy do światowych pionierów na rynku felg aluminiowych. Swoje fabryki ma m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i w Portugalii. Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymała w roku 2011, działalność rozpoczęła w kwietniu 2013 roku.

- Ronal to nie tylko 400 miejsc pracy, to także nowe technologie, to jest kultura pracy, to jest zaangażowanie firmy w życie społeczności lokalnej. To wszystko są wartości, które wnosi ze sobą firma Ronal, za te wartości bardzo dziękujemy – powiedziała Barbara Kaśnikowska – Prezes spółki „INVEST-PARK”

W Wałbrzychu fabryka będzie produkować 2 miliony felg rocznie dla takich marek jak: Fiat, Mercedes, BMW czy Opel. Firma dołączyła do innych motoryzacyjnych gigantów działających na terenie WSSE, takich jak Toyota, Mando, Faurecia, Quin czy NSK. Łącznie firmy te zatrudniają prawie 8 tys. osób.

- Chcę pogratulować przedstawicielom firmy Ronal właściwego wyboru dobrego miejsca - w Wałbrzychu. Przemysł motoryzacyjny to wiodący przemysł na Dolnym Śląsku, obok wydobywczego. W czasach trudnych finansowo, gospodarczo, należy oszczędzać i inwestować i cieszymy się bardzo, że ta inwestycja mogła powstać właśnie tu, bo to obszar szczególnie ważny dla województwa dolnośląskiego, który powinien dołączyć do silnych punktów na mapie Dolnego Śląska. Ta inwestycja, ten kierunek, to również wskazówka dla innych inwestorów i innych decyzji o charakterze gospodarczym – powiedział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj

Firmy działające w WSSE produkują podzespoły i części na potrzeby producentów pojazdów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Powstają tu między innymi czujniki i sterowniki, wały napędowe, kulki do łożysk, materiały do wypełniania poduszek powietrznych, siedzenia, kolumny kierownicze czy silniki. Bardzo rozwinięta jest też produkcja elementów z tworzyw sztucznych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego.

- Jesteśmy w Wałbrzychu, jesteśmy w Aglomeracji Wałbrzyskiej na Dolnym Śląsku. Przez kilkadziesiąt a może nawet grubo ponad 100 lat to było zagłębie przemysłowe kiedyś Europy a później Polski. Na pewno najbardziej uprzemysłowiony region Dolnego Śląska. Gdzie by nie pójść, czy do Żarowa, do Jaworzyny, do Radkowa, czy do Jedliny, Wałbrzycha czy Nowej Rudy na każdej ulicy jest jakiś komin, na każdej ulicy są jakieś zabudowania poprzemysłowe, jakiś szyb. I to wszystko w latach 90 się raptem pokończyło. Dzisiaj Aglomeracja Wałbrzyska to jest miejsce gdzie chcemy reindustrializowac Dolny Śląski i Polskę. WSSE jest narzędziem bardzo skutecznym i bardzo dobrym. Wiele już osiągnęliśmy. Dzisiaj, kiedy podejmuje się decyzje dotyczące podziału środków w nowej perspektywie finansowej, to jest czas, kiedy trzeba o tym regionie, o Aglomeracji Wałbrzyskiej pamiętać. Bo wiele zrobiono, ale jeszcze wiele jest do zrobienia – powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Podczas oficjalnego otwarcia nowego zakładu RONAL na terenie WSSE list gratulacyjny od wicepremiera Janusza Piechocińskiego odczytał Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa. Listy gratulacyjne przesłały również wałbrzyskie Posłanki na Sejm RP – Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiło wspólne zwiedzanie i poznawanie nowego zakładu a zakończeniem uroczystości był bankiet.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group