Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 5912
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Uśmiechnięty Wałbrzych – okiem radnego

Piątek, 21 czerwca 2024, 10:32
Aktualizacja: 12:34
Autor: Tomasz Maciejowski
Wałbrzych: Uśmiechnięty Wałbrzych – okiem radnego
Fot. użyczone
Poniżej tekst autorstwa radnego miejskiego Tomasza Maciejowskiego.

III Sesja Rady Miejskiej odbyła się 20.06.2024r. Posiedzenie trwało 7 godzin i zostało okrzyknięte, przez radnych z kilkunastoletnim już stażem, jako najdłuższe od zakończenia piastowania funkcji przez prezydenta Kruczkowskiego.

W programie posiedzenia znalazły się tradycyjne punkty dotyczące rozpatrzenia raportu o stanie miasta, sprawozdania finansowego za rok ubiegły, wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta, zmian w planie budżetowym na 2024r. Zgodnie z układem sił „politycznych” niespodzianek nie mogło być.

Raport o stanie gminy

Bardzo obszerny dokument, który wymagał ogromu pracy włożonej przez pracowników Urzędu Miasta. Materiały są dostępne w serwisie Urzędu Miasta i warto, choćby z szacunku dla naszych urzędników, spojrzeć na piękny obraz miasta, bijący z setek stron poświęconych poszczególnych rozdziałom tematycznym opracowania.

Prawa strona Rady ze szczególnym zainteresowaniem zwróciła uwagę na treści części poświęconej „Strategicznym programom rozwoju gminy Wałbrzych”, w której to odniesiono się do dokumentów zamieszczonych na stronach rządowych - a mianowicie - „Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030”. Wyczytać tam można, że Wałbrzych jest w ścisłej czołówce miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze i spełnia wszystkie kryteria miasta kryzysowego. Z relatywnie niskim potencjał gospodarczym, spadkiem liczby podmiotów handlowych, deficytem innowacyjnych technologii produkcyjnych, niskim wskaźnikiem nowo zarejestrowanych podmiotów sektora kreatywnego, itd. Najbardziej niekorzystnym wskaźnikiem jest niestety, pomimo ogromnych inwestycji, którymi chwali się Ratusz, silnie powiększający się niekorzystny dystans do innych średnich miast.

Sprawozdanie finansowe

Finansowy wymiar miasta, referowany przez prezydenta i pracowników UM, powinien bezapelacyjnie utwierdzić mieszkańców w przekonaniu, że jest dobrze, bezpiecznie, prorozwojowo, a wszystkie cele oraz założenia osiągane są z dużym wysiłkiem, acz z dobrą skutecznością.

Jedynie w porywach nagłego gniewu, którym eksplodował co pewien czas, prezydent Roman Szełemej, za całokształt „kryzysu” w jakim znalazło się miasto obwinił w 100% 8-letni okres rządów prawicy w Polsce. Wałbrzych został „okradziony” ze 107 mln zł z potencjalnie należnej mu części podatku CIT. Czyli tyle co obsługa samego zadłużenia miasta za 2023r. – dokładnie 107 mln zł. Inwestycje, które w istotny sposób przeobraziły w ostatnich 8 latach miasto, zgodnie z twierdzeniami prezydenta, nie miały nic wspólnego z aktywnością polityków tego złego rządu PiS, a wręcz mieli oni w sposób wyrafinowany i podstępny utrudniać procesom rozwojowym miasta.
Do tej narracji również próbowali dopasować się radni Platformy. 300 mln zł na obwodnicę to zasługa Tuska – bo ponoć on planował, ale hasło „pieniędzy nie ma i nie będzie”, jakoś przeważyło. Dodatkowa uwaga, dotycząca braku wsparcia dla budowy stadionu, w uroczy sposób zobrazowała stan umysłu i świadomości kolegów … (transze 24, 39, 8, 1 …mln zł – faktycznie można się pogubić).

Wybrane wykonania w stosunku do planu 2023r.:
- dochody budżetowe – 90,26% planu,
- środki pozyskane z innych źródeł – 68,8% planu,
- ogółem wydatki inwestycyjne - 65% planu,
- dotacje otrzymane z funduszy celowych – 80,4% planu,
- wykonanie wydatków w ramach budżetu obywatelskiego za rok 2023 – 0% planu,
- deficyt – 108 mln zł,
- zaciągnięto 120 mln zł zobowiązań długoterminowych,
- obsługa długu 107 mln zł,
- zadłużenie 761 mln zł (91% dochodów wykonanych) – na dzisiaj to już 850 mln zł.

Sprawy do uważnej analizy

Przyjęto „Plan Zrównoważonej Mobilności Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Bez analizy potencjalnych kosztów i dostępnych środków, ale ze szczytnymi unijnymi ideami. Na pytanie dotyczące jak wytłumaczyć mieszkańcom obawy, że ten dokument kierunkowy i strategiczny dla Wałbrzycha (dedykowany przede wszystkim dużym aglomeracjom miejskim o bardzo zwartej zabudowie) ma na celu zmuszenie mieszkańców do rezygnacji z aut prywatnych, korzystania z roweru lub własnych nóg, preferowania pracy zdalnej, stłoczenia ich w blokowiskach, zakazu rozbudowy terenów podmiejskich, nie było racjonalnej odpowiedzi. Uchwała została podjęta.

Sprawy rożne

Prezydent przedstawił nowego kierownika MZB, który w trzech skromnych żołnierskich słowach wyraził publicznie wdzięczność – „dziękuję …”. Pracy będzie dużo, ponieważ zaległości czynszowe wg stanu na dzień 31.03.2024 r. wynoszą 144.737.954,06 zł, a zarządcą nieruchomości gminy Wałbrzych jest Miejski Zarząd Budynków Sp. z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu, który był jeszcze kilkanaście dni temu kierowany przez aktualnego wiceprezydenta miasta. Prawdopodobnie spółka zakończyła rok 2023 na plusie z wynikiem około 300 tys. zł, więc pole do popisu jest. Rada zapewne w całości może życzyć nowemu szefowi samych sukcesów i świetlanej przyszłości.

Dzień po Sesji … (21.06)

Część z Radnych prawicy została zaproszona na Policję. Sytuacja rozwojowa …

Twoja reakcja na artykuł?

7
7%
Cieszy
6
6%
Hahaha
4
4%
Nudzi
3
3%
Smuci
8
8%
Złości
76
73%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (73)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group