Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 2446
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uważajce podczas kąpieli

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Niedziela, 9 sierpnia 2020, 8:52
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 8:30
Autor: red
Fot. archiwum
Czy wiesz, że zabawa nad wodą wymaga zachowania kilku prostych zasad bezpieczeństwa?

Wakacje, urlop to często także wypoczynek nad wodą. Niestety każdego roku wiele osób tonie ponieważ nie są przestrzegane znane od lat reguły bezpieczeństwa. Zasady te często nie wynikają z przepisów prawa, ale wyłącznie ze zwykłego rozsądku.

Kilka prostych zasad zachowań nad wodą:

jest znać kilka zasad dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Woda to nie tylko utonięcia, ale także omdlenia, skaleczenia, złamania. Rozważ zabranie apteczki np. z samochodu.

Poinformuj bliskich, że wybierasz się nad wodę. Powiedz gdzie będziesz. Naładuj telefon komórkowy lub zabierz powerbank. W telefonie wpisz sobie numer ratunkowy WOPR.

Bądź trzeźwy. Alkohol często skłania nas do zachowań brawurowych i jest jedną z przyczyn utonięć. Nawet jeżeli nie zamierzasz się kąpać, to Twoja trzeźwość może pomóc innym. Zabierz jednak inne chłodne napoje.
Pływaj na kąpieliskach strzeżonych. To zwiększa naszą szansę na przeżycie w razie jakiegokolwiek wypadku. Ratownicy znają taki akwen, jego strukturę i zagrożenia. Jeżeli wybierasz się na kąpielisko bez ratownika, to wybieraj te znane lokalnie i gdzie przebywa więcej ludzi.

Kiedy wchodzisz do wody, powiedz o tym komuś.

Nie kąp się tuż po obfitym posiłku. Zanim wejdziesz do wody, przygotuj organizm. Wchodź pomału, stopniowo chłodząc ciało. I nie wskakuj do wody na główkę, bo dno, zwłaszcza w rzekach, zmienia się z roku na rok.
Kiedy czujesz, że zaczynasz się topić, to po prosu krzycz np. „ratunku!” (nigdy nie rób tego w formie żartu).W miarę możliwości staraj się machać ręką.

Brodząc po rzece staraj się iść pod prąd. Bo nawet jeśli wpadniemy z płycizny w głęboki dołek, to silny nurt wody pomoże nas z niego wypchnąć.

Bądź wrażliwy na innego człowieka w potrzebie. Wbrew opiniom osoba tonąca nie wzywa pomocy i nie wymachuje z całych sił rękami, żeby do niej podpłynąć. Zachowuje się chaotycznie. Stara się złapać powietrze, włosy zakrywają jej oczy, nie wydaje dźwięków, stara się wydobyć na powierzchnię machając rękami.

Kiedy zobaczysz tonącego, to najpierw wezwij pomoc (112). Poproś najbliższą osobę, żeby wezwała ratownika. Samodzielnie do tonącego nie podpływaj, bo może zrobić Ci krzywdę. Tonący często wciąga pod wodę, czasem nawet wyszkolonych ratowników. Jeśli masz pod ręką np. wiosło, kajak, materac, koło ratunkowe, czy nawet długie ubranie (sukienka, spodnie), podaj je lub rzuć osobie. Nie łap z tonącym bezpośredniego kontaktu. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji najważniejsze jest bezpieczeństwo osoby, która rusza na ratunek.

Kiedy wyciągniesz tonącego na brzeg, najpierw sprawdź czy jest przytomny. Zapytaj go czy Cię słyszy, jak ma na imię. Kiedy nie ma z nim kontaktu, to udrożnij górne drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy do tyłu. Następnie jeśli w ciągu 10 sekund nie usłyszysz dwóch oddechów, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W przypadku osoby wyciągniętej z wody stosuj 5 wdechów, następnie 30 uciśnięć na klatkę piersiową i dwa wdechy. Akcję prowadź do czasu przyjazdu karetki. Postaraj się by ktoś Cie zmieniał. Jeśli ratowany człowiek jest przytomny, staraj się go uspokoić, bo na pewno będzie w szoku, staraj się mówić do niego. Dobrze byłoby, gdyby pierwszej pomocy udzielała osoba znająca zasady reanimacji. Może jest taki ktoś na plaży. Nie tylko z uwagi na COVID- 19, warto jest mieć w apteczce i użyć maseczkę do prowadzenia resuscytacji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
4
44%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
44%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~gohciu 9-08-2020 12:53
Taaa..uważajce na łancuski... barany. Kopiuj,wklej podaj dalej.
~benkmen 9-08-2020 20:53
Przed pójściem na basen udaj się do konfesjonału..;)
~Fliper 9-08-2020 23:40
Basen to dr Mauzer załatwi każdemu ale pod łóżkiem i w ciemnościach od 1 w nocy.
~niedomyty leming 10-08-2020 7:21
W Wałbrzychu nikt się nie utopi. Nie ma basenu nie ma zagrożenia.:)))
~Seba 10-08-2020 7:46
Gdzie w Walbrzychu mozna sie utopic? Chyba tylko we wlasnej wannie. Artykul chyba tylko po to, zeby wywolac emkcja jakie sa w mieszkancach idnosnie otwatej plywalni. Kiedy bedzie w Walbrzychu odkryty basen?
~Gruby 10-08-2020 7:56
do: ~Seba (7:46)
Nigdy nię będzie innego basenu w Wałbrzychu. AquaZ jest jedynym,monopolistycznym basenem i koniec. Car nie pozwoli na konkurencję.
~Konkurencja 10-08-2020 11:13
do: ~Gruby (7:56)
Konkurencja? Aqua to miejska instytucja i basen otwart to też instytucja miasta. To idzie w jedno konto. Więc jaka konkurencja?
~ 10-08-2020 8:23
Patolu nie mieszaj konfejonalu z basenem kapieliskiem jestes malym czewonym burakiem bez godnosci i ambicji Si...em POKO i Brukseli Wstyd ze zaraza sie roznosi i szkodzi Polska to Nasza Ojczyzna a nie folwark nieudacznikow i chamow totalnej bolszewickiej opozycji
~ 10-08-2020 17:05
Chodzi o konfesjonal znajdujacy sie wedlug trola na kapielisku

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group