Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 5649
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Zagórze Śląskie: Uważajmy na żaby

Sobota, 16 kwietnia 2022, 7:37
Autor: red
REGION, Zagórze Śląskie: Uważajmy na żaby
Fot. Ziemia Wałbrzyska
Zwracamy się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności okolicach Jeziora Bystrzyckiego. Właśnie rozpoczął się okres godowy żab.

Wzdłuż jezdni zamontowano zabezpieczenia uniemożliwiające wkraczanie płazów na jezdnię: tymczasowe płotki oraz wiaderka, w które będą wpadać płazy miejsca rozrodu. Działania te podejmowane są od 2015 roku i mają na celu zabezpieczenie płazów, będących w Polsce pod ochroną, przed rozjeżdżaniem ich przez samochody. W regionie jeziora zidentyfikowano występowanie głównie 2 gatunków chronionych: ropuchy szarej i żaby trawnej, które zaczynają okres rozrodu i przez okres 2- 3 tygodni tłumnie przemieszczają się przez ruchliwą jezdnię, kierując się w stronę zbiornika wodnego w celu złożenia skrzeku. Akcja prowadzona jest wspólnie przez Powiat Wałbrzyski, Nadleśnictwo Świdnica oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, przy wsparciu ze strony Gminy Walim, Klubu Przyrodników i wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody w Polsce, Pensjonatu Fregata w Zagórzu Śląskim.

Dwa razy dziennie płazy będą ręcznie chwytanie i wyjmowanie do tymczasowych stacjonarnych wiaderek wkopanych w ziemię do innego wiaderka, z którego zwierzęta będą wypuszczane do miejsca rozrodu.

Żaby to bardzo pożyteczne stworzenia. Żywią się wszelkimi owadami, pająkami i ślimakami. Zjadają nawet stonki ziemniaczane i osy. Wszystkie płazy w Polsce podlegają ochronie. Dlatego kierowcy powinni uważnie i ostrożnie przejeżdżać obok zbiorników wodnych, gdyż powinni uważać na przemieszczające się podczas godów żaby.

Twoja reakcja na artykuł?

8
47%
Cieszy
4
24%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
4
24%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group