Wtorek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 2186
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

VIII Międzynarodowy Festiwal Petanque

Wiadomości: Jedlina Zdrój
Czwartek, 10 maja 2012, 15:49
Aktualizacja: 15:49
Autor: PAW
Fot. użyczone
Międzynarodowy Festiwal Petanque w Jedlinie Zdroju w tym roku rozpoczął się dzień wcześniej niż zazwyczaj. A to za sprawą gości z zaprzyjaźnionego klubu z Niemiec – La Boule Rouge Dresden, którzy przybyli do Jedliny Zdroju już w piątek 27 kwietnia, żeby rozegrać towarzyski mecz Polska–Niemcy.

W każdej reprezentacji wystąpiło po 12 zawodników i rozegrano dwie rundy: pierwsza – 4 x triplety i druga – 6 x dublety. Po trzygodzinnej rywalizacji mecz zakończył się remisem 12:12.

Zawodnicy 27 drużyn tripletów (w tym 4 zagranicznych) przybyłych m.in. z: Dzierżoniowa, Boguszowa-Gorc, Wrocławia, Jeleniej Góry, Łodzi, Nysy, Leszna czy Śremu rozpoczęli rywalizację sportową w ramach organizowanego po raz ósmy Międzynarodowego Festiwalu Petanque. Zanim to jednak nastąpiło, podczas ceremonii otwarcia, gości przywitał Przewodniczący Rady Miasta Jedlina Zdrój Romuald Wysocki, a udanych zawodów i wyników życzyła posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Otwarcie Festiwalu było również okazją do wręczenia pamiątkowych upominków dla gości z Niemiec, a także prezentacji dwójki młodych nabytków klubowych KSP Jedlina: Pawła Grybło i Macieja Rymarza.

Po 5 rundach eliminacyjnych na pierwszym miejscu z kompletem zwycięstw uplasowała się drużyna XYZ, składająca się z dwóch niemieckich graczy Patricka Lehmana i Stefana Lauche oraz Krzysztofa Borowiaka jr z Kamionek pod Poznaniem. Kolejne 4 miejsca z jedną porażką na koncie zajęły drużyny: Synergy Jeden (Kowalski R., Cichocki D., Zientarska B.), drużyna gospodarzy Dragon Bule Jedlina (Orpel K., Gądek S., Witkowski P.), Germany Dresden 3 (Bear O., Adler G., Ploetz H.) i Debiutanci Jedlina (Serafin E., Siara J., Siara D.).

Niewiele różniła się finałowa czwórka rywalizacji:
1. Synergy Jeden (Kowalski R., Cichocki D., Zientarska B.) – BROEN-Karo Dzierżoniów/ŚKP Śrem/ŁSSP Synergy Łódź
2. Germany Dresden 3 (Bear O., Adler G., Ploetz H.) – La Boule Rouge Drezno
3. Sudety Gorce Dwa (Kałużny A., Matuszewski D., Wiśniewski M.) – SKF Sudety Boguszów-Gorce
4. Dragon Bule Jedlina (Orpel K., Gądek S., Witkowski P.) – KSP Jedlina

Drugi dzień zawodów to turnieju dubletów. Na starcie zgłosiło się 58 drużyn (w tym 6 zagranicznych) co oznaczało, że turniej uzyskał rangę „B” wg klasyfikacji Polskiej Federacji Petanque. Niemal 25% startujących graczy stanowili juniorzy, w tym szczególnie liczna grupa młodych graczy z Jedliny i Dzierżoniowa. Był to jak do tej pory najliczniej obsadzony turniej dubletów w ośmioletniej historii Festiwalu w Jedlinie.

Do finałowej „32” na pierwszym miejscu awansowali obrońcy tytułu sprzed roku: Rafał Kaczmarek i Robert Hojnacki z ŁSSP Synergy Łódź. Wielkim zaskoczeniem było jednak ich odpadnięcie już w pierwszej fazie play-off (1/16 finałów), gdzie zostali wyeliminowani przez zespół niemiecki Germany Dresden 5. Podwójną koronę zdobył Ryszard Kowalski z BROEN-Karo Dzierżoniów, który tym razem z młodym podopiecznym Oskarem Decem wygrał niedzielny turniej dubletów pokonując gładko w finale zespół ze Śremu/Kamionek Daniela Cichockiego i Krzysztofa Borowiaka jr. 13:01. Bardzo emocjonujący był natomiast mecz o 3. miejsce, który trwał przeszło 90 minut. Zmierzyła się w nim drużyna Jedlinian w składzie: Leszek Orpel/Kamil Orpel z gośćmi z Drezna w składzie: Heiko Ploetz/Laura Schneider. Mecz rozegrany przy światłach reflektorów w widowiskowej hali przy gromkich oklaskach kibiców zakończył się wynikiem 13:12 dla gospodarzy.

Finałowa czwórka wyglądała następująco:
1. Kowalski R. (Kowalski R., Decc O.) – BROEN-Karo Dzierżoniów
2. Totalne Nieogary (Cichocki D., Borowiak K. jr) – ŚKP Śrem/Kamionki
3. Orpels Team Jedlina (Orpel L., Orpel K.) – KSP Jedlina
4. Germany Dresden 2 (Ploetz H., Schneider L.) – La Boule Rouge Drezno

W sobotę i niedzielę rozegrano również turniej „B”, w którym wzięły udział drużyny, które po fazie eliminacyjnej nie zakwalifikowały się do fazy play-off.

Wyniki Turnieju „B” tripletów:
1. Super Nova Jedlina (Orpel L., Jacak K., Łukaszewski E., Grybło P.) – KSP Jedlina
2. Sudety Gorce Jeden (Woźniak D., Dybiec B., Linder H.) – SKF Sudety Boguszów-Gorce
3. Tatuśko Jedlina (Tatuśko L., Kleczkowski L., Szafrański E.)

Wyniki Turnieju „B” dubletów:
1. Krawczyk (Krawczyk J., Krawczyk M.) – BROEN-Karo Dzierżoniów
2. Irma (Neuman A., Pieprzyk P.) – ŚKPP Buler Śrem
3. Francja Jedlina (Łukaszewski E., Chaveu M.) – KSP Jedlina/Ales (FRA)

Organizatorami turnieju był Klub Sportowy Petanque „Jedlina” w partnerstwie z Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju. Festiwal był dofinansowany ze środków województwa dolnośląskiego oraz powiatu wałbrzyskiego.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group