Sobota, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 2352
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W reporterskim świecie

Środa, 3 kwietnia 2013, 9:28
Aktualizacja: 9:33
Autor: Michalina
Wałbrzych: W reporterskim świecie
Fot. Prószyński i S–ka
„Szkodliwy pakiet cnót” to świetnie napisana, pewna niebanalnego i niewymuszonego humoru powieść obyczajowa z elementami kryminału, a raczej pogoni detektywistycznej...

„Szkodliwy pakiet cnót” to tytuł powieści Marioli Zaczyńskiej, polskiej pisarki i dziennikarki, autorki książek „Jak to robią twardzielki” i „Gonić króliczka”. Tytuł książki przywodzi na myśl tani poradnik dla kobiet o złamanych sercach lub kolejny feministyczny manifest, ale „Szkodliwy pakiet cnót” to świetnie napisana, pewna niebanalnego i niewymuszonego humoru powieść obyczajowa z elementami kryminału, a raczej pogoni detektywistycznej. Fenomen książki oparty jest na barwności i niejednoznaczności występujących z niej postaci- to prawdziwa galeria osobowości, gdzie czarny charakter może okazać się potulnym człowiekiem, a uprzejmy gentleman- niebezpiecznym prześladowcą.

„W pierwszej wersji miała to być powieść poważna, taka serio(...). Aż pewnego dnia bezczelnie i bez uprzedzenia bohaterowie powieści sami zaczęli puszczać do mnie oko...” mówi o swojej książce Mariola Zaczyńska. Autorka jest mistrzynią w kreowaniu postaci- każdy z nich jest jej bardzo bliski, potrafi dopracować wszystkie elementy ich charakterów. Co więcej, wiele z postaci ma swój pierwowzór w rzeczywistości, wśród znanych pisarce osób.

Najbardziej niezwykłym elementem powieść jest ilość zawartych w niej intryg, podstępów wprost z kryminału, które na końcu fabuły łączą się i dopełniają tworzą klarowny obraz sytuacji. Każdy wątek, choćby niewielki i pozornie nieistotny znajduje wreszcie swoje wyjaśnienie lub ciąg dalszy, zaskakując czytelnika lub dając mu satysfakcję z własnej dedukcji.

„Szkodliwy pakiet cnót” to też doskonały obraz dziennikarskiego świata- Kalina, główna bohaterka ma problemy ze swoją naczelną i zostaje wysłana na tydzień mody w Siedlcach. Tam musi zmierzyć się z tabunem innych reporterów, wypływającymi skandalami i swoimi osobistymi problemami (także tymi z przeszłości). Autorka ukazuje środowisko dziennikarskie z całym jego zakłamaniem, rywalizacją i orientacją w każdego typu kwestiach poza tą najważniejszą- ludzkimi emocjami.

W powieści opisanych jest wiele rodzajów relacji międzyludzkich- przyjaźń zerwana przed laty, toksyczna miłość, niechęć matki wobec córki, uraza w stosunku do teściowej, zauroczenie byłego księdza, nieufność niedowartościowanej kobiety. Emocji, którymi przesączona jest ta książka można by wymieniać bez końca, ale nic nie odda ich tak, jak lektura książki Marioli Zaczyńskiej „Szkodliwy pakiet cnót”.

Mariola Zaczyńska, Szkodliwy pakiet cnót, Prószyński i S-ka 2013

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group