Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2998
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W trosce o seniorów

Wtorek, 3 marca 2020, 9:23
Aktualizacja: Środa, 4 marca 2020, 9:12
Autor: red
Wałbrzych: W trosce o seniorów
Fot. organizatorzy
Rusza 15. edycja kampanii społecznej i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020”. W tym roku bezpłatne szkolenia z doskonalenia jazdy realizowane będą nie tylko w Wałbrzychu, ale również w Jelczu–Laskowicach.

– Pod hasłem „CHCEMY JEŹDZIĆ, CHCEMY WRACAĆ” zamierzamy zwrócić uwagę uczestnikom ruchu drogowego, że wielu z nich to osoby starsze lub osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, które mogą wykazywać się mniejszą sprawnością za kierownicą lub podczas wszelkiej aktywności na drodze – mówi Piotr Starczukowski, inicjator akcji i twórca Akademii Bezpiecznej Jazdy. – Przybliżymy problemy i sytuacje, które mogą powodować trudne sytuacje na drodze podczas konfrontacji obu grup kierowców, zwracamy uwagę na narastającą brawurę, agresję i nieodpowiedzialność kierujących – dodaje.

Podkreśla też, że sprawniejsi za kierownicą powinni być pomocni i wykazywać się szczególną kulturą i wrażliwością w stosunku do innych uczestników. Nie chodzi tu tylko o pomoc np. przy wymianie koła czy wyjeździe z zaspy ale nie wywieranie presji i tolerancję względem poruszających się ulicach, bo nie zawsze powinniśmy oczekiwać od innych takich umiejętności i sprawności jakimi sami się wykazujemy. Droga jest dla wszystkich i ma służyć bezpiecznemu przemieszczaniu.

W nietypowej wiosenno- zimowe aurze, trudnej, podstępnej i niebezpiecznej dla kierowców, rozpoczynają się szkolenia w ramach akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020”.

W pierwszym styczniowym etapie na kurs trafili pracownicy fabryki Toyota Motor Motor Manufacturing Poland, a wśród nich 12 gości z Japonii. Drugą fazę rozpocznie szkolenie dla 40 pań w ramach Dnia Kobiet, zaplanowane w dniach 8-9 marca 2020r. Następnie w dniach 28-28 marca 2020 r. odbędą się treningi dla 40 osobowej grupy mężczyzn oraz osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Udział w akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” może wziąć każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej konkursu (www.bezpieczny-kierowca.pl). Liczba miejsc ograniczona a lista uczestników zakwalifikowanych do udziału pojawia się na tydzień przed szkoleniem. Inną możliwością jest nabór prowadzony przez medialnych patronów akcji.

Każde ze szkoleń składa się z części teoretycznej i praktycznej oraz eliminacji do konkursu. Pierwsza obejmuje cykl wykładów z zakresu teorii bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ćwiczenia praktyczne skupiają się na eliminowaniu złych nawyków w kierowaniu samochodem oraz na podnoszeniu umiejętności panowania nad pojazdem. Ta część szkolenia prowadzona jest na specjalnie przygotowanym placu manewrowym. Część konkursowa to wykonywanie punktowanych zadań praktycznych.

Etap końcowy konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” to półfinał w dniu 01 maja 2020 w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Ostateczna walka o tytuł zaplanowana jest na 27-28 czerwca 2020, podczas Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce.

Każdego roku w szkoleniach „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” bezpłatnie udział bierze ponad 200 osób. Sponsorem tytularnym akcji od samego początku, czyli od 2006 roku jest Toyota Motor Manufacturing Poland Wałbrzych a wsparcia udzielają Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Salony Toyoty Jana Nowakowskiego. Po raz drugi do grona partnerów dołącza oddział fabryki Toyoty w Jelczu – Laskowicach. Co ważne, wszystkie wspólne działania możliwe są też dzięki zintegrowaniu i aktywizowaniu społeczności lokalnej i osób obdarzonych zaufaniem publicznym oraz patronów medialnych kampanii.

– Przez te 15, dzięki zaangażowaniu wielu partnerów, każdorazowo udaje się przeprowadzić prawie 6 miesięczną kampanię. Do tej pory bezpłatnie wyszkoliliśmy blisko 3000 kierowców i wyłoniliśmy czternaście osób, wyróżnionych prestiżowym tytułem „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” – podkreśla Piotr Starczukowski.

Laureaci konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”

2019 – Iwona Stańko

2018 – Rafał Chowański

2017 – Mateusz Baranowski

2015 – Bartosz Nykiel

2014 – Marek Rybczyński

2013 – Anna Żabska

2012 – Marek Simkiewicz

2011 – Zbigniew Marzec

2010 – Krzysztof Wójtowicz

2009 – Dariusz Trembowski

2008 – Piotr Kotliński

2007 – Tomasz Wach

2006 – Łukasz Kozłowski.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
50%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group