• Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
  • Godz. 4:30
  • Imieniny: Aleksandra, Marii, Wiktora, Zefiryny
  • Czytających: 2325
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wałbrzych i okolice – sprawy społeczne, kulturalne i kryminalne w 2013 roku (maj–sierpień)

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Czwartek, 2 stycznia 2014, 16:59
Aktualizacja: Piątek, 3 stycznia 2014, 9:56
Autor: opr. PAW
Fot. red
Zapraszamy na drugą część naszego podsumowania roku 2013 w dziedzinie spraw społecznych, kulturalnych i kryminalnych.

MAJ:

Na Zamku Książ odbył się XXV Festiwal Kwiatów i Sztuki.

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto obchodzone od 2004 roku. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne tegoroczne obchody Dnia Flagi w Wałbrzychu odbyły się w Bibliotece Pod Atlantami, a nie tak jak pierwotnie planowano na Placu Teatralnym.

W Wałbrzychu odbyły się uroczyste obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pomimo wyjątkowo niesprzyjającej aury i opadów deszczu nie zabrakło osób pragnących uczcić ten dzień biorąc udział w obchodach.

W jednym z budynków przy ulicy Górniczej w Jedlinie Zdroju doszło do wybuchu gazu. Zginęły dwie kobiety.

Po porażce piłkarzy II–ligowego Górnika Wałbrzych z Zagłębiem Sosnowiec, do dymisji podał się trener biało–niebieskich Robert Bubnowicz.

W Zamku Książ strażacy z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego odebrali nagrody i odznaczenia.

W Hotelu Maria zaprezentowały się kolejne kabarety biorące udział w Ogólnopolskiej Giełdzie Kabaretowej „PrzeWAŁka”. Publiczność zabawiał ponadto Kabaret Jurki i prowadzący „PrzeWAŁkę” Jerzy Kryszak.

W centrum Wałbrzycha pojawiło się 7 nowych, dwustronnych tablic i 43 ulicowskazów. Są one swego rodzaju drogowskazami do najważniejszych, najcenniejszych obiektów zabytkowych.

Z ulicy Piasta w dzielnicy Biały Kamień wyruszyła kolejna pielgrzymka upamiętniająca 30. rocznicę zamachu na Papieża Jana Pawła II.

18 maja w Galerii Victoria odbyła się III edycja Pucharu Polski STRONGMAN 2013, organizowana przez Lubuską Federację Strongman. W zawodach wzięło udział dziesięciu zawodników, zmagających się z wyjątkowo trudnymi zadaniami.

Na Zamku Grodno odbył się Jarmark Średniowieczny, obfitujący w dużą ilość atrakcji. Do zamku przybyli przedstawiciele Bractw Rycerskich z wielu miast, dając wspaniały pokaz, ku uciesze licznie przybyłych na zamek gości.

Hala wałbrzyskiego OSiR–u wypełniła się osobami, które wzięły udział w II Giełdzie Pracy i Edukacji zorganizowanej przez UM w Wałbrzychu i PUP w Wałbrzychu.

Prezydent Roman Szełemej wręczył klucze do nowych mieszkań 13 rodzinom. Całkowicie zmodernizowany został budynek znajdujący się przy ulicy Rolniczej 2.

CZERWIEC:

Wałbrzych należy do studentów. Klucze do Miasta przedstawicielom braci studenckiej oficjalnie przekazał Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk podczas koncertu, który odbył się na wałbrzyskim Rynku w ramach Juwenaliów.

W stawie w Szczawnie Zdroju znalezione zostały zwłoki 51–letniego mężczyzny.

14–lecie istnienia obchodziła wałbrzyska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Po remoncie otwarta została ul. Makuszyńskiego w Wałbrzychu.

15 czerwca w wałbrzyskiej Galerii Victoria odbył się finał trzeciej edycji organizowanego przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury i Gazetę Wrocławską Wałbrzyskiego Festiwalu Talentów.

Długo oczekiwane Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój zostało otwarte. 21 czerwca w hali widowiskowo– sportowej kompleksu odbyła się uroczystość symbolicznego przecięcia wstęgi i oddania obiektu mieszkańcom Wałbrzycha.

23 czerwca wałbrzyski Zamek Książ przyciągnął historycznych pasjonatów, osoby zainteresowane dziejami II Wojny Światowej i turystów, którzy poza tradycyjnym zwiedzaniem mieli okazję zobaczyć inscenizacje historyczne na Dziedzińcu Honorowym, a następnie na zamkowych tarasach. Odbył się tam Piknik Historyczny zorganizowany przez Pawła Ossowskiego we współpracy z Zamkiem Książ oraz wieloma grupami miłośników historii i militariów z całej Polski.

W jednym z mieszkań przy ulicy Armii Krajowej w Wałbrzychu doszło do tragicznego zdarzenia, w wyniku którego śmierć poniosła 61–letnia kobieta.

W Publicznym Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka w Wałbrzychu odbyły się Miejskie Obchody Zakończenia Roku Szkolnego 2012/2013. Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele parlamentu, władz miasta, kościoła, miejskich placówek kulturalnych i oświatowych, poczty sztandarowe i młodzież szkolna.

Obchody 140. rocznicy urodzin księżnej Daisy Von Pless i 70. rocznicy jej śmierci w Wałbrzychu, za nami. Trzydniowe uroczystości (28-30 czerwca) były kulminacją 2013 roku jako roku Księżnej Daisy von Pless na Dolnym Śląsku (na mocy rezolucji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego).

LIPIEC:

W godzinach popołudniowych na polanie w Czarnym Borze odnalezione zostały zwłoki mężczyzny.

Wieczorem doszło do tragicznego wypadku przy ulicy Długiej w Wałbrzychu. Motocyklista poniósł śmierć.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha” odebrał ksiądz prałat Bogusław Wermiński.

W Galerii Victoria odbyło się spotkanie z Agnieszką Perepeczko – modelką, aktorką i pisarką. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Inspiracje – Wokół książek”, ale tematy poruszane podczas spotkania nie ograniczały się jedynie do literatury.

25 lipca w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju odbyła się oficjalna uroczystość obchodów 94. rocznicy powołania polskiej Policji, podczas której funkcjonariusze i pracownicy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu m.in. otrzymali awanse, nominacje na wyższe stopnie oraz podziękowania.

W Szczawnie–Zdroju spadające drzewo zabiło 4–letnią dziewczynkę. Do tragedii doszło w Parku Zdrojowym.

Na basenie przy ulicy Bystrzyckiej w Wałbrzychu doszło do tragicznego zdarzenia, w wyniku którego śmierć poniósł 60–letni mężczyzna.

W Parku Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu trwają prace zmierzające do jego rewitalizacji. Zakończono kolejny etap robót

Zakończono kolejną inwestycję prowadzoną w Wałbrzychu. Inwestycja nosiła nazwę: „Przebudowa ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu wraz z budową drugiej jezdni, od skrzyżowania z ul. Wrocławską do skrzyżowania z ul. Stacyjną". Na ten projekt Miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej.

SIERPIEŃ:

W jednym z budynków mieszkalnych, przy ulicy Starachowickiej doszło do wybuchu. Jedna osoba poniosła śmierć – był to 23-letni mężczyzna.

Walne zebranie członków koszykarskiego Stowarzyszenia Górnik Wałbrzych 2010 głosowaniem wybrało członków nowego zarządu. Prezesem klubu został Artur Wylandowski.

Na Starym Zdroju przy ulicy Giserskiej 7 dzięki staraniom Gminy Wałbrzych i Fundacji Edukacji Europejskiej powstał nowy żłobek, w którym miejsce znajdzie 50 dzieci.

Zakończył się remont ul. Świdnickiej.

Za nami I Wałbrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych po Ziemi Wałbrzyskiej. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Moto –Weteran Wałbrzych.

Przy ulicy Traugutta w Boguszowie–Gorcach doszło do wybuchu gazu. Parter budynku został całkowicie zniszczony. Nadzór budowlany podjał decyzje o rozbiórce domu.

Na placu, na którym ma zostać wybudowany kościół należący do parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, odbyło się spotkanie i msza z modlitwą o uzdrowienie, którą poprowadził pochodzący z Ugandy ksiądz John Bashabora.

Na terenie Karczmy Góralskiej w Dziećmorowicach odbył się VII Festiwal Sera.

Na Rynku w Wałbrzychu odbyła się „Letnia Serenada z Księżną Daisy”. Orkiestrą Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej dyrygował Jerzy Kosek a jako soliści wystąpili Grażyna Brodzińska – sopran i Jacek Wójcicki – tenor. Koncert prowadziła Krystyna Swoboda.

Mieszkańcy Podzamcza i Piaskowej Góry zauważyli, że w ich dzielnicach na niektórych przystankach autobusowych funkcjonują elektroniczne tablice informacyjne.

W Jedlinie–Zdroju odbył się kolejny, XI Dolnośląski Festiwal Zupy, który został uznany przez Dolnośląską Organizację Turystyczną za Największe Turystyczne Wydarzenie Regionu.

W jednej z kamienic przy ulicy Głuszyckiej w Wałbrzychu wybuchł pożar. Pożar wybuchł w kamienicy, w której mieszka kilkadziesiąt osób.

Uroczyście pożegnano Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu insp. Ryszarda Błażnika, który objął funkcję zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group