Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5454
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych z budżetem

Piątek, 25 grudnia 2020, 12:38
Autor: PAW
Wałbrzych: Wałbrzych z budżetem
Fot. red
Łączna kwota dochodów planowanych na rok 2021 to 877 557 556 zł, a łączna kwota planowanych wydatków to 943 181 694 zł. Zakładany deficyt to kwota w wysokości 65 624 148 zł. Deficyt ma zostać pokryty z przychodów z niewykorzystanych środków pieniężnych oraz z kredytu.

Większość radnych nie miała pytań i zastrzeżeń i zagłosowała "za" budżetem. Wiele zastrzeżeń do budżetu na rok 2021 ma radny Jerzy Langer.
- Planowanie ma się nijak do tego z czym mamy do czynienia w rzeczywistości - mówi radny. - Opinia RIO jest pozytywna, ale z uwagami, a o tych uwagach nikt nie mówi. Ciągłe zadłużanie nie prowadzi do niczego dobrego. W tej chwili mówimy o zadłużeniu w wysokości 700 milionów złotych. RIO zwraca uwagę na wiele negatywnych aspektów tego budżetu i szkoda, że część radnych z tymi uwagami RIO się nie zapoznała.

Skarbnik Ewa Kłusek odpowiada na te zarzuty.
- Prognozowanie dochodów czy wydatków jest trudne i ta kwota zmienia się w ciągu roku - mówi skarbnik. - Realizowane inwestycje chyba są dobrze odbierane przez mieszkańców, bo wygląd miasta się poprawia. Dług wcale nie wynosi 700 milionów, a na 2020 rok planowane zadłużenie wyniesie nieco ponad 630 milionów zł. Spłacamy zadłużenie zaciągnięte wcześniej i w roku 2020 spłaciliśmy ponad 26 milionów zł. Nie mamy żadnych przestojów w płatnościach i sytuacja finansowa miasta jest stabilna. Decyzje prezydenta i rady miasta o prowadzeniu inwestycji, mimo pandemii, przyniosły pozytywny skutek i miejsca pracy zostały uratowane.

Do budżetu odniósł się również prezydent Roman Szełemej.
- Staramy sie realizować oczekiwania mieszkańców - mówi prezydent. - Podczas dyskusji nad budżetem od lat sytuacja się powtarza. Nie otrzymuję od krytyków budżetu w czasie komisji czy sesji postulatów, które można ująć w budżecie. Głosują te osoby przeciwko, ale nie dają alternatywnych rozwiązań czy przedstawiając własne pomysły. My jesteśmy gotowi do dyskusji i do przesunięć pewnych działań, ale nikt z takimi propozycjami nie występuje, a później niektóre osoby krytykują budżet. Od 9 lat pojawiają się słowa krytyki o zadłużeniu miasta. Dług powiększa się niewiele, a miasto w dobie pandemii stanęło przed wieloma wyzwaniami. O tym ci krytycy budżetu nie mówią. To jest myślenie wycinkowe. Poszukujemy środków zewnętrznych, by realizować kolejne zadania, realizujemy kolejne inwestycje - w mieście dzieje się wiele, miasto jest przebudowywane i rozwija się. Czy można więcej? Można, ale trzeba mieć wsparcie. To był rok zdecydowanie mniejszych wpływów do budżetu miejskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

61
61%
Cieszy
7
7%
Hahaha
3
3%
Nudzi
2
2%
Smuci
0
0%
Złości
27
27%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group