Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 3427
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyska palmiarnia w projekcie „Z tropiku do tropiku"

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 25 stycznia 2018, 6:40
Autor: red
Fot. archiwum
W Palmiarni rozpoczęła się realizacja projektu pt. „Z tropiku do tropiku na czesko–polskim pograniczu”. Projekt został rekomendowany do dofinansowania w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska – Polska i będzie realizowany do końca 2018 roku. Liderem projektu jest Gmina Wałbrzych, a partnerem czeskim jest ZOO w Dvůr Králové n/Labem.

ZOO w Dvůr Králové znajduje się w regionie kralovohradeckim, 70 km od Wałbrzycha. Jest to unikalny, jeden z największych w Czechach ogrodów zoologicznych - ZOO Safari. Ogród ten jest położony na ponad 60 ha i ma ponad 70 letnią tradycję. Znajduje się tam wiele ciekawych ekspozycji w pawilonach: Zwierząt Drapieżnych, Ptasi Świat, Świat Dinozaurów, Świat Flamingów, Okapi, Surykatki, Małpy, Orangutany, Wodny Świat, Świat Słoni i wiele innych. Specjalnością ogrodu i największą atrakcją jest Afrykańskie Safari, gdzie na kilkunastu hektarach można spotkać liczne zwierzęta kopytne: różnego rodzaju Antylopy, Bawoły, Zebry (jest to jedna z najważniejszych na świecie hodowli afrykańskich zwierząt kopytnych). Strona internetowa partnera projektu znajduje się tutaj.

W ramach realizacji wspólnego polsko-czeskiego projektu w Palmiarni rozpocznie się kolejny etap jej modernizacji. Zabytkowa Palmiarnia od 2012 roku jest własnością Gminy Wałbrzych, która przekazała ją w administrację gminnej spółce Zamek Książ. W ostatnich latach zostały przeprowadzone najpilniejsze prace remontowe dotyczące konstrukcji szklarni nr 1, 2, 4, 5, 6. Ponadto, w 2014 roku zrealizowano I etap prac, w zakresie przebudowy instalacji grzewczej oraz kotłowni. Obecnie realizowany projekt „Z tropiku do tropiku na czesko-polskim pograniczu” pozwoli na realizację dalszych prac remontowych.

Głównym celem zadania jest podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu wałbrzyskiego i kralovohradeckiego poprzez większe wykorzystanie zasobów przyrodniczych. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów pośrednich takich jak:

1. Podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu wałbrzyskiego poprzez rewitalizację obiektów zabytkowej Palmiarni w Wałbrzychu.

2. Zwiększenie atrakcyjności regionu kralovohradeckiego poprzez udostepnienie mieszkańcom i odwiedzającym 3 zrewitalizowanych pawilonów w ZOO Dvůr Králové n/Labem.

3. Podniesienie atrakcyjności i zwiększenie odwiedzalności obu regionów poprzez wspólną kampanię marketingową.

W ramach realizacji projektu będą podjęte konkretne działania kluczowe, które zapewne przełożą się w późniejszym okresie na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Palmiarni i ZOO w Dvůr Králové, a tym samym przyczynią się do rozwoju turystycznego regionu.

W projekcie zaplanowane są następujące działania:

1. Modernizacja obiektów Palmiarni, obejmująca renowację jednej z najbardziej zniszczonych części obiektu, tj. szklarnie od nr 7 do 12, szklarni nr 26, przybudówki B oraz odtworzenie budynku nr 27A. Łącznie ponad 1200 m2 powierzchni użytkowej.

2. Wdrożenie w ramach Palmiarni dobrych praktyk w zakresie opieki nad zwierzętami i roślinami (w Palmiarni zostaną przygotowane miejsca dla zwierząt, które zostaną sprowadzone z ZOO w Dvur Kralove, natomiast wałbrzyska Palmiarnia przygotuje sadzonki roślin, które będą wykorzystane w pawilonach ZOO w Dvůr Králové)

3. Modernizację obiektów ZOO Dvůr Králové, obejmującą remont ekspozycji w pawilonach ZOO Dvůr Králové: Świat ptaków, Drapieżników, Tropikalna rzeka.

4. Wspólna kampania marketingowa, obejmująca: wspólny bilet wstępu, wspólne promowanie inicjatywy na lokalnych i europejskich targach turystycznych, wspólny biuletyn elektroniczny, wspólne seminaria specjalistów oraz dwie konferencje.

Realizacja projektu - zrewitalizowana i zmodernizowana infrastruktura, wspólne działania marketingowe zapewne trwale wzmocnią rozpoznawalność Palmiarni i ZOO w Dvůr Králové wśród turystów.

Projekt „Z tropiku do tropiku na czesko-polskim pograniczu” (nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/15_003/0000300) jest realizowany w od 1 stycznia 2017 do 31 grudnia 2018. Jego całkowita wartość wynosi 1 368 767,74 EUR, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 991 278,45 EUR.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group