Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 3983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyskie obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Niedziela, 11 listopada 2018, 18:24
Aktualizacja: Wtorek, 13 listopada 2018, 8:57
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wałbrzyskie obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w naszym mieście odbyły się uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła zbiórka uczestników na Placu Magistrackim, skąd w towarzystwie pocztów sztandarowych nastąpił przemarsz do kościoła pw. Św. Aniołów Stróżów, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac Kościelny. Tam pod Pomnikiem Niepodległości złożono kwiaty i przypomniano jak ważne jest to święto i jak wielkie znaczenie ma niepodległość. W ramach uroczystości po zakończeniu oficjalnej części obchodów w Rynku zorganizowano rekonstrukcję historyczną, w kościele pw. Św. Aniołów Stróżów koncert "W Hołdzie Niepodległej Polsce" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu, a w Filharmonii Sudeckiej obywatelskie śpiewanie pieśni patriotycznych.

Nie sposób wymienić wszystkich, którzy wzięli udział w uroczystych obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wśród uczestników byli między innymi przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i lokalnych, miejscy radni, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele związków kombatantów, górników, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych: straży miejskiej, straży pożarnej i policji, harcerze, przedstawiciele miejskich spółek i zakładów pracy, urzędów, szkół, uczelni, placówek kulturalno-oświatowych, przedstawiciele partii i organizacji politycznych, stowarzyszeń i związków patriotycznych, a także spora grupa mieszkańców, dla których wolność i niepodległość Polski jest sprawą niezwykle ważną.

Watro zaznaczyć, że dzisiejsze uroczystości poprzedziło wiele związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzeń, takich jak koncerty, prelekcje, wykłady, wystawy i spektakle. Do 30 listopada w Bibliotece pod Atlantami będą prezentowane wystawy: "Linia narysowanej historii" i "Wolność i Poeci", będą też spotkania autorskie, warsztaty i projekcja filmu "Marszałek Józef Piłsudski - człowiek, który dał nam wolność". W Zamku Książ 18 listopada odbędzie się koncert Książęcej Orkiestry Salonowej, która będzie wykonywała utwory patriotyczne. W Starej Kopalni 14 listopada odbędzie się koncert uczniów Szkoły Podstawowej Fundacji CLEVER, WGS BWA w Zamku Książ do 30 listopada prezentuje wystawę "POLONIA symbol tradycji", a Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Festiwal "Kopalnia Filmów", który odbędzie się w dniach od 13 do 17 listopada.

Twoja reakcja na artykuł?

10
67%
Cieszy
1
7%
Hahaha
1
7%
Nudzi
1
7%
Smuci
1
7%
Złości
1
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group