Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6090
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyskie obchody 36 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Niedziela, 4 września 2016, 17:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 września 2016, 8:31
Autor: red.
Wałbrzych: Wałbrzyskie obchody 36 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
Fot. Robert Bajek
Uroczystą Mszą św. dziękczynną, złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą i otwarciem ekspozycji o Solidarności uczczono dzisiaj 36 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Obchody 36 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęła Msza św., która odbyła się w Kolegiacie pw św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Następnie uczestnicy obchodów odmówili modlitwę przed znajdującą się na terenie Starej Kopalni figurą Św. Barbary i złożyli kwiaty pod znajdująca się przy ulicy Wysockiego tablicą upamiętniającą Wydarzenia Sierpniowe. Kolejnym punktem obchodów były uroczystości rocznicowe, zorganizowane na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, podczas których zasłużeni regionalni działacze Solidarności odebrali wyróżnienia. Jednym z elementów obchodów było otwarcie ekspozycji opowiadającej o historii wałbrzyskiej Solidarności.

Przypomnijmy w wielkim skrócie: Porozumienia Sierpniowe to cztery porozumienia, zawarte pomiędzy Międzyzakładowymi Komitetami Strajkowymi a ówczesną władzą państwową. W wyniku podpisanych porozumień w 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powołanie NSZZ "Solidarność" przyczyniło się ostatecznie do upadku poprzedniego ustroju i znaczących zmian społeczno-politycznych w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group