Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1736
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 2 marca 2015, 15:40
Aktualizacja: 18:25
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Wczoraj o godzinie 18.00 w Kościele pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu odprawiona została uroczysta msza święta w intencji poległych, pomordowanych i żyjących żołnierzy Polskiego Państwa Antykomunistycznego po 1944 roku a po mszy nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości i apel poległych.

Dzień 1 marca został ustanowiony w 2011 roku świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Data święta nawiązuje do dnia 1 marca 1951 roku, kiedy to w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

"Żołnierze Wyklęci" działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego zostali pozbawieni wszelkich praw, byli więzieni i mordowani. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również na Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach - por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” został zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.

Pod pomnikiem Niepodległości kwiaty złożył Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, wałbrzyskiej Solidarności, przedstawiciele Solidarności 80, Stowarzyszenia Ludzie Jana Pawła II, przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej w Wałbrzychu, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kibice Górnika Wałbrzych, przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Stowarzyszenia Narodowy Wałbrzych. Częścią wałbrzyskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" był też zorganizowany wczoraj w południe na terenie Parku Sobieskiego bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, w którym udział wzięło blisko 500 osób. Patronat nad tą imprezą objął Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Fotorelacja z "Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”: TUTAJ

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group