Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 2188
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyszanie książki piszą

Poniedziałek, 30 stycznia 2012, 7:43
Aktualizacja: 8:13
Autor: Sven
Wałbrzych: Wałbrzyszanie książki piszą
Fot. Sven
W ostatnim czasie na rynku księgarskim pojawia się coraz więcej książek napisanych przez wałbrzyszan. Nie zawsze są to pozycje dotyczące naszego miasta, ważne jest jednak to, że nie wypierają się związków z naszym miastem, ale go podkreślają.

Wśród osób związanych z Wałbrzychem, które zaznaczyły swoją obecność w literaturze jest na pewno Józef Wiłkomirski ze swoimi wspomnieniami, ale także Joanna Bator, autorka „Piaskowej Góry”, która otrzymała tytuł „Ambasadora Wałbrzycha”, Krystyn Hass („Książka o pięciu tytułach” opowiadająca o borysławiakach i powojennym Wałbrzychu). Z kolei Wojciech Klas jest współautorem książki o rodzie Kościelskich („Kościelscy. Ród, fundacja, nagroda”), a Monika Bisek-Grąz opracowania pod tytułem „Powojenny Wałbrzych Miasto kultur”. W grudniu ukazała się także historia piłkarskiego Górnika Wałbrzych autorstwa Tomasza Piaseckiego. To oczywiście tylko niektórzy wałbrzyszanie wypowiadający się poprzez literaturę.

Ostatnio ukazała się jeszcze jedna pozycja, rzecz na pewno interesująca dla miłośników historii i biografii.

Pod koniec 2011 r. ukazała się książka autorstwa wałbrzyszanina Piotra Wiernika zatytułowana „Zapomniany żołnierz. Rzecz o Stanisławie Juraszku”. Licząca 268 stron publikacja jest biografią artysty malarza, nauczyciela szkół powszechnych, a przede wszystkim żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Podporucznik Juraszek poległ na polu chwały 22 lipca 1944 r. Zginął w boju przy zdobywaniu wieży la Torre Albani di Montignano, na przedpolu włoskiego miasta Senigallia.

Wykorzystując nieliczne zachowane dokumenty i materiały autor stara się przybliżyć postać żołnierza II wojny światowej, uważa, że z upływem lat idą w zapomnienie losy pojedynczych ludzi. Chce jednak wiedzę o jednym z nich zachować i przekazać potomnym. Taki zamysł został podkreślony w tytule. Użycie frazy „zapomniany żołnierz” jest celowe. To skrót oddający prawdę o pamięci historycznej. Honoruje ona bezimiennie miliony osób, które zaistniały w walkach, ale nie pochyla się nad pojedynczą mogiłą. Autor zaznacza, że książka powstała jako hołd oddany człowiekowi, który pozbawiony możliwości wyboru decyduje się walczyć w imię tych ideałów, które wpojono mu w domu rodzinnym, szkole, na studiach i w służbie wojskowej.

Książka odtwarza jego życiową drogę. Od Rybarzowic w Beskidach, gdzie się urodził w 1915 roku jeszcze jako poddany cesarza austriackiego, poprzez naukę w seminarium nauczycielskim w Białej i następnie studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

1 października 1938 roku zaczyna regulaminową służbę wojskową, którą kończy wraz z bohaterską śmiercią w 1944 roku, po 1787 dniach. Został pochowany na polskim wojennym cmentarzu w Loreto. Przechodzi całą drogę polskiego żołnierza. Poprzez walki we wrześniu 1939 roku internowanie na Węgrzech, służbę w WP we Francji, udział w szeregach Brygady Podhalańskiej w walkach pod Narwikiem. Nieudana obrona Bretanii, następnie przedostanie się do Szkocji i udział w ochronie jej wybrzeży i wreszcie w 1942 roku wyjazd do tworzącej się w ZSRR Armii Polskiej na Wschodzie. Przechodzi wraz z nią przez pustynne piaski Uzbekistanu, Persji, Iraku, Palestyny, Egiptu, by wreszcie w ostatnich dniach 1943 roku znaleźć się na ziemi włoskiej. Tam walczy w szeregach 3. Dywizji Strzelców Karpackich jako dowódca oddziału przeciwpancernego. W książce znajdujemy liczne zdjęcia dokumentów, obrazów i fotografie osób (93). Publikacja ukazuje także fragmenty życia osobistego bohatera, jego szkocki romans i wojenną miłość. Bohaterstwo Stanisława Juraszka zostało dwukrotnie nagrodzone Krzyżem Walecznych. Pierwszy raz za walki w Norwegii, a drugi pośmiertnie za walkę pod Senigallią.

Niewielki nakład 300 egzemplarzy autor rozprowadza osobiście.

Źródło: opis książki pochodzi od autora.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group