Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 5944
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Warsztaty dla motocyklistów

Poniedziałek, 20 maja 2024, 9:39
Aktualizacja: 11:59
Autor: red
Wałbrzych: Warsztaty dla motocyklistów
Fot. KMP Wałbrzych
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu wspólnie Dolnośląskim Oddziałem Ruchu Drogowego Odział Regionalny w Wałbrzychu, przy wsparciu, Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, kolejny już raz zorganizowała szkolenie pn. „Bezpieczny motocyklista”. Była to już IV edycja wydarzenia, która z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością.

W miarę, jak poprawia się pogoda, na drogi wyjeżdża wielu miłośników jazdy motocyklem. Poruszanie się jednośladem jest niezwykle emocjonujące, dostarczając przy tym dużą dawkę adrenaliny. Musimy jednak pamiętać, że przyjemność ta musi łączyć się z bezpieczeństwem.

Aby poprawić je właśnie w tej kategorii użytkowników dróg, w minioną sobotę funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, wspólnie z pracownikami WORD-u w Wałbrzychu oraz przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, zorganizowali szkolenie dla użytkowników jednośladów.

Wspólne przedsięwzięcie miało na celu przypomnienie zasad - zarówno w teorii jak i w praktyce - którymi powinien kierować się odpowiedzialny motocyklista, aby przez własny błąd zbyt wcześnie nie musiał rezygnować ze swojego zamiłowania.

Szkolenie było podzielone na dwie części. Podczas części teoretycznej podinsp. Rafał Klimczak Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z jednośladów, a w szczególności o tym, że droga to nie tor wyścigowy. Zwrócił uwagę na takie czynniki jak dostosowanie prędkości do warunków ruchu, odpowiednio wczesne i wyraźne sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy, czy pasa ruchu oraz zachowanie odpowiedniej odległość od innych pojazdów.

Dodatkowo egzaminatorzy z wałbrzyskiego DORD-u przypomnieli podstawowe przepisy ruchu drogowego w kontekście użytkownika jakim jest motocyklista. Przypomnieli też jakie są wymagania, aby otrzymać prawo jazdy na jednoślady i jak wygląda egzamin państwowy. Funkcjonariusz Straży Pożarnej omówił w jaki sposób zabezpieczyć prawidłowo zdarzenie na drodze oraz jaki sprzęt ochrony przeciw pożarowej powinien znajdować się na wyposażeniu samochodu i jak prawidło go użyć.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Uczestnicy mogli podszkolić się z udzielania pierwszej pomocy pod okiem sierż. Dawida Borówko z Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach oraz kpt. Tomasza Kowalewskiego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, którzy przedstawili podstawowe jej zasady. Zaprezentowali również jak postępować wobec poszkodowanego w wypadku drogowym.

Każdy mógł skorzystać z symulatora dachowania, co było dużym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

Gościem specjalnym wydarzenia został Piotr Szkuta - Mistrz Polski Zawodnik Klasy PRO, który zaprezentował w jaki sposób unikać niebezpieczniejszych zdarzeń na drodze będąc kierowcą motocykla.

Ostatnim etapem szkolenia był konkurs o puchar Dyrektora Oddziału Regionalnego DORD w Wałbrzychu. Uczestnicy najpierw rozwiązywali test z zasad bezpieczeństwa, jakim powinien kierować się motocyklista, a następnie udali się na wczesnej przygotowany tor, na którym prezentowali swoje umiejętności. Podczas tej konkurencji uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia umiejętności bezpiecznego panowania nad własnym motocyklem, bezpiecznego zawracania, skręcania, przyspieszania, hamowania na prostej i w łuku oraz balansowania ciałem.

W warsztatach udział wzięło blisko 50 motocyklistów. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że takie szkolenia są potrzebne i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania w tym zakresie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
1
20%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group